Obraz ráje na zemi. Náboženská minulost i současnost Krymu

6. únor 2023

O Krymském poloostrově toho bylo v poslední době řečeno mnohé. V Hergot!u se s historikem a teologem Filipem Outratou podíváme na náboženskou minulost i současnost tohoto starobylého území, která úzce souvisela s měnící se politickou situaci.

Hlavním rysem dějin a kultury poloostrova je podle Outraty bytostná pluralita etnik a náboženských a kulturních okruhů. Právě tato pestrost a příhodné přírodní podmínky vynesly Krymu přirovnání k obrazu „rajského území“.

Filip Outrata

Základní složky Krymu podle historika jsou: antická, muslimská a pravoslavné křesťanství. Antický odkaz je dnes patrný například v názvech měst či v dochovaných památkách. Podobně to je s vlivem islámu, který však žije dál v náboženských praktikách především krymských Tatarů. Nejrozšířenějším duchovním směrem je pravoslaví vyznávané etnickými Rusy a Ukrajinci.

Poslechněte si nový Hergot!

Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.