Od narcisů a cyniků omluvu nečekejte. K vyřešení konfliktu je třeba vstřícnost na obou stranách

4. srpen 2023

Usmiřování není snadná věc. Někdy nám brání naše ego, jindy stud nebo výchova. Kdo má udělat první krok a přijít s omluvou? Lze omluvu natrénovat? A proč jsou některé omluvy spíše studenou sprchou?

Usmiřování se netýká pouze partnerských vztahů. Schopnost omluvit se a odpustit je velkým tématem i v pracovních kolektivech. Patří sem ale i málo reflektované sebeusmíření.

„Od dětství v sobě máme zakódováno, že když něco provedeme, následuje trest. V dospělosti nás trestá soud. Jsou ale situace, kdy o prohřešku víme jen my sami. A to nás trápí, protože nevíme, kdy a jaký trest přijde. Někdo se pořeže žiletkou, aby se mu ulevilo, mnohem častější jsou ale psychosomatické potíže,“ vysvětluje psycholog Jiří Novák.

Základem tedy je umět si odpustit. „Člověk by si měl čas od času udělat bilanci, co udělal dobře nebo špatně. To špatné by měl napravit nebo by měl zkusit odpustit si. Jen tak je možné zbavit se tíhy viny a trestu.“

Vstřícnost na obou stranách

Princip usmiřování v běžných situacích je ale vždycky stejný. Nejdříve musí podle psychologa dojít k vyřešení konfliktu. „Bez toho to není možné. Pokud dotyčnému neodpustím, usmíření nenastane. Otázka je, co všechno je člověk schopen odpustit. Věřící mají v tomto výhodu. Mohou si říct o radu knězi. Nevěřící člověk je na to sám.“

Čtěte také

Usmíření nejvíce brání osobnostní skladba, tedy to, jaké má člověk vlastnosti. „Dominantní lidé většinou s omluvou nepřicházejí, protože jim to jejich osobnost nedovolí. Stejně tak narcisové a cynici čekají, že se budou omlouvat druzí. Schopnost omluvit se ale ovlivňuje velkou měrou i genetika a výchova.“

K tomu, aby byla omluva vyslovena a akceptována, je důležitá vstřícnost na obou stranách. „Obě strany musejí být ochotné konflikt vyřešit. Pokud jedna strana vstřícná není, bude snaha druhé strany naprosto marná.“

Omluvu trénujte

Podle Jiřího Nováka lze omluvu velmi dobře trénovat každý den. „Někdy svým kolegům nebo partnerům řeknete něco, co je zamrzí. Neřeknou to, ale vidíte to na jejich tváři. A tak se jim můžete zkusit omluvit. Dejte si ale pozor, aby vaše omluva byla správná. Někdy jsou totiž omluvy spíše studenou sprchou, která více ublíží, než pomůže.“

Učit se mohou i děti. „Před dětmi není dobré se hádat. Pokud k tomu ale už došlo, měly by děti být svědky i usmíření. Učí se totiž nápodobou.“

Spustit audio

Související