Oddělení cenotvorby plynu a elektřiny či stropování cen. Česko svolává mimořádné jednání EU

9. září 2022

V Bruselu se v pátek koná mimořádné jednání ministrů zemí EU, kteří mají na starosti energetiku. „Svolali jsme tuto radu z toho důvodu, aby se zabývala vysokými cenami energií, fungováním trhu, ale především dopady na hospodářství celé Evropské unie. Věříme, že se podaří najít shodu alespoň částečně a zaúkolovat Evropskou komisi, aby v následujících 14 dnech konala a přišla s finálním řešením,“ říká náměstek ministerstva průmyslu a obchodu Petr Třešňák z Pirátů.

„Dotkne se to oblasti likvidity trhu, decouplingu, tedy oddělení cenotvorby plynu a cenotvorby elektřiny, možnosti stropování cen, dotkneme se úspor, fungování trhu s emisními povolenkami. Budou se probírat body týkající se dodávek a zásob plynu, snížení závislosti na palivech z Ruské federace… A pro nás je také důležitý bod prodloužení krizového rámce pro pomoc firmám a podnikatelům,“ jmenuje náměstek ministra Jozefa Síkely.

Energetické krizi se budeme věnovat také v pátek po hlavních zprávách ve 12. hodin. Co nad rámec celounijního řešení může udělat česká vláda? A nezneužívají dodavatelé energií situace? Nalaďte si Speciál Radiožurnálu a Plusu ve 12:10.

autoři: Petr Král , vma
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.