Osudy Věry Chytilové. Rozhlasové vzpomínky filmové režisérky
V roce 2009 rozhlasový redaktor Tomáš Pilát začal sbírat materiál pro chystanou biografii významné představitelky filmové nové vlny, Věry Chytilové. Natáčení probíhalo v jejím domě v Praze-Troji. Pořízené záznamy byly původně určené pouze pro pozdější písemné zpracování a jejich technická kvalita nebyla prvotně rozhlasová. Přesto vznikl pětidílný seriál, odvysílaný jednorázově ve zmíněném roce 2009. Pořad uvádíme u příležitosti výročí narození Věry Chytilové (2. 2. 1929).
Vzhledem k tomu, že se jedná o unikátní vzpomínky přední dámy českého filmu, rozhodli jsme se k pětidílnému pořadu vrátit a s využitím nejnovějších technologií vybrané kapitoly upravit tak, abyste si je mohli poslechnout v nové, remastrované podobě. Stojí za ní mistr zvuku Jiří Benák.
Věříme, že s ohledem na povahu materiálu pochopíte místy nižší srozumitelnost některých pasáží a se zájmem nahlédnete do životní dráhy autorky filmů Pytel blech, Strop, Sedmikrásky, Ovoce stromů rajských jíme a dalších.
Významná filmová režisérka Věra Chytilová studovala dva roky architekturu v Brně, ve Filmovém studiu Barrandov začínala jako klapka, skriptka, asistentka a pomocná režisérka. Po několikaleté filmařské praxi (1953–1957) vystudovala režii na FAMU v Praze.
V době normalizace pracovala jen s obtížemi. Na to také vzpomíná v rozhlasovém pořadu, stejně jako na své „železničářské“ dětství, na prostředí studia Barrandov i na některé své kolegy a souputníky. V pořadu také uvažuje nad jádrem filmařské práce a objasňuje některé své postoje a názory.
Související
-
Věra Chytilová: Sedmikrásky
Jedním z českých filmů, které uvede letošní 73. ročník festivalu Berlinale, bude i zásadní dílo československé nové filmové vlny – snímek Věry Chytilové Sedmikrásky.
-
Jan Malíř přežil spolupráci s Věrou Chytilovou, točil i s Milošem Formanem nebo Václavem Havlem
Desítky filmů díky němu mají strhující atmosféru i originální obrazové ztvárnění. Kameraman Jan Malíř získal Cenu Asociace českých kameramanů za celoživotní dílo.
-
Lenka Vychodilová: Kdybychom připustili minulý život, asi jsem v něm byla recitátorkou
Lenka Vychodilová, již zná divadelní svět jako Lemuru Lepou, ráda nahlas čte, nerada nostalgicky vzpomíná a jejím oblíbeným uměleckým dílem je příroda.
Nejposlouchanější
Viktorín Šulc: Etuda z odvrácené strany. Alois Švehlík a Vladimír Dlouhý na stopě brutálnímu vrahovi
-
Léon Bloy: Chudá žena. Nezapomenutelnou a vznešenou dceru bídy čte Jan Kanyza
-
Nikolaj Vasiljevič Gogol: Ženitba. Komedie s Ivou Janžurovou, Danou Medřickou a Jiřím Sovákem
-
François Rabelais: Pantagruel. Uštěpačný humor, orgie absurdna a formální nespoutanost
-
Karel Čapek: Krakatit. Román o výbušninách a snění, o lidských vášních a bohu
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.