„Otevřete okna, ten černoch páchne.“ Africký předsudkář zkoumá, nakolik rasismus doby otroctví zmutoval do současnosti

Klišé č. 8: Všichni Afričané jsou stejní

V Africe žije na dva tisíce nejrůznějších etnik, které představují pestrou směsici jazyků a kultur. Mnohdy nejsme schopni tuto různorodost uznat a zachytit, tudíž se uchylujeme ke zjednodušení a vnímáme celý kontinent jako jeden temný monolit. Přičemž představa, že na rozloze třiceti milionů kilometrů čtverečních žijí stejní lidé, je absurdní. 

„Kdo je to vůbec černoch? A jakou má vlastně barvu?“ ptal se francouzský dramatik Jean Genet. A proč vlastně vůbec pořád mluvíme o černoších a o běloších? Podle všeho jsou to zjednodušující nálepky pro společenské kasty, pro vyvolené a podřízené. Takže když já tobě říkám černoch, nemluvím o tvojí barvě kůže, ale o tvé méněcennosti. Když ty mi říkáš běloch, ztotožňuješ mě s těmi, kteří se cítí být vyvolení a nadřazení. To se ani jednomu z nás nelíbí. Přitom k porozumění by stačilo tak málo.

Naštěstí existují tací, kteří se snaží slovo Černoch chcete-li Black, zahrnující Senegalce stejně jako Afroameričany či lidi z Martiniku, naplnit důstojným obsahem. „I´m Black, I´m Proud, I´m Beautiful“. Jsem černý, jsem krásný a jsem na to pyšný, jak to v šedesátých letech zpíval legendární James Brown. Myšlenka lidské důstojnosti provázela tzv. harlemskou renesanci i hnutí négritude, stejně jako ty, kteří bojovali za svá práva a proti předsudkům vůči Afričanům v šedesátých letech podobně jako dnes. 

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.