Peking 2022. Olympijský zápisník Davida Jakše

Střelba z luku a fotbal na ledě. Zimní olympiády se v Číně konaly už od 10. století

Olympiáda v Pekingu je v pořadí tou čtyřiadvacátou zimní, ale Číňané tvrdí, že prastaré císařské kroniky zmiňují v někdejší Říši středu ledové sportovní hry už dávno ve středověku. A prý právě tam je možné hledat předchůdce dnešních, oblíbených zimních disciplín. A Peking tak v pořádání zimních her není nováčkem.

Pro zbytek světa začala čínská olympiáda 31. července roku 2015 okamžikem, kdy Thomas Bach, šéf Mezinárodního olympijského výboru oznámil, že vítězným městem pro zimní olympiádu 2022 bude Peking.

Čtěte také

Číňané tvrdí, že zimní olympiády pořádal císařský dvůr už od 10. století a  nazývala se bingxi, neboli ledové hry. Tisíc šest set účastníků kroužilo s císařskými vlajkami, střílelo z luku na barevné fábory, nebo sprintovalo až tři kilometry ve speciálních botách k ledovému trůnu samotného císaře.

Podle Číňanů tohle všechno byly prvopočátky rychlobruslení, krasobruslení nebo dokonce biatlonu.

„Nejdřív se pro pobavení císaře hrál vlastně fotbal na ledě a hráči měli takové jednoduché brusle. Některé disciplíny byly z dnešního pohledu velmi nebezpečné, třeba akrobacie, které se účastnily malé děti a byla to vlastně gymnastika na ledě,“ vysvětluje pro videokanál čínských novin China Daily jeden z dokumentů.

Takhle vypadali někdejší účastnící císařských ledových her. Od poloviny 18.století se čtyři týmy každoročně utkávaly v počtu až 1600 lidí

Olympiáda odstartovala boom

A opírá se přitom o podrobné zápisky a nákresy ze starých císařských kronik. Pravdou ale je, že skutečný boom odstartovala až letošní olympiáda a tempo je typicky čínské – extrémně rychlé a centrálně řízené. Potvrzuje to i Tomáš Tauchman, který v Číně zastupuje českého výrobce sportovního oblečení Alpine Pro.

„První lyžařské centrum bylo přivedeno do provozu teprve v roce 1996, kdy Čína měla odhadem jenom jeden tisíc lyžařů.“

V olympijském Pekingu už tři týdny mrzne, a první klouzání, první pády, veřejné bruslení, nebo netradiční randění se znovu odehrává hlavně  na zamrzlém jezeře Pej-chaj v centru města. Stejně jako za časů prvních bingxi, císařských ledových her.

Detailně zachované nákresy a popisky z císařských kronik o tom, jak ledové hry vypadaly, dnes připomíná i výzdoba olympijského novinářského centra v Pekingu
autoři: David Jakš , prh
Spustit audio

Související