Pekl pro anglickou královnu. „Vdolky drobí pejskům. Má ráda čokoládu,“ říká Josef Maršálek
Cukrář Josef Maršálek se z moravské vísky dostal až do londýnského obchodního domu Harrods nebo Buckinghamského paláce. Bonbóny připravil i Tereze Kostkové.
„Věděl jsem, co chci dělat, už jako kluk. Ale rodiče chtěli, abych učil. Uspokojil jsem rodiče, ale ne sebe. Po roce jsem vzal kufr s knihami, dva rondony a šel jsem do Prahy.“ Tady Josef Maršálek získal výuční list, a začal dálkově studovat vysokou hotelovou školu. Několik let cestoval mezi Anglií a Prahou. Učil se v Indii. Znovu se do Anglie vrátil v roce 2007.
V Buckinghamském paláci
„Agentura mě posílala na neskutečná místa, jako byl třeba Buckinghamský palác. Ty populární anglické vdolky ke kávě prý královna drobí psíčkům. Má ráda čokoládu v kombinaci se sušenkami a hrušky zapečené v těstě s kořením a mandlemi.“
Pak následoval obchodní dům Harrods v Londýně. „Dělal jsem tam několik týdnů jablečné páje, přestože jsem před tím pracoval jako šéfcukrář v pětihvězdičkovém hotelu. Ale mě to nevadilo, protože to místo bylo neuvěřitelné,“ popisuje cukrář, jehož životopis vyjde v knižní podobě.
Slané fialky pro Terezu
Čtyřicet ručně dělaných čokoládových bonbonů přinesl Josef Maršálek do studia i moderátorce Tereze Kostkové. Ten, po kterém sáhla, měl náplň ze slaného karamelu a byly v něm fialky.
Kdy se v Evropě začaly dělat sladké cukrovinky? Kolik surovin je potřeba na 8000 vánočních perníčků? Má rád sladké?
Související
-
Jaroslav Sapík: Obsluhoval jsem anglickou královnu
Šéfkuchař Jaroslav Sapík připravoval slavnostní menu i pro státní návštěvy na pražském Hradě. Papeži a britské královně. Na Čechy a tradiční českou kuchyni nedá dop...
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.