Petr Honzejk: Geniání politika ANO – budeme kopat do armády, a až ztratí důvěru, obviníme z toho vládu

16. březen 2024

Když se zamyslíme, co je na české politice nejhorší, na čelném místě spatříme jakýsi odezdikezdismus. Když nějaká strana vládne, vykresluje situaci země jako nadmíru báječnou, či aspoň zlepšující se. Když se ta samá strana dostane do opozice, je to ze dne na den přesně naopak – země je podle ní v rozvratu, nebo k němu aspoň směřuje.

Řeklo by se, že je to přirozená vlastnost demokratické politiky, sebe vynášet a soupeře hanit. Ale všechno má svou míru a ta je bohužel nyní v Česku překročena.

Čtěte také

Ukázkovým příkladem je aktuální postoj hnutí ANO ke stavu české armády. Bývalý ministr obrany Lubomír Metnar se špatně skrývaným uspokojením na sociálních sítích sdílí výzkum společnosti STEM, podle kterého důvěra v armádu klesá a za poslední čtyři roky šla dolů o 16 procent.

A píše: „To je výsledek a vizitka vlády pětikoalice, politikaření současné vlády ohrožuje důvěru našich občanů a tím i bezpečnost České republiky.” Jeho prohlášení samozřejmě okamžitě šíří účty dalších politiků ANO v čele s Andrejem Babišem.

Je to samozřejmě čiré pokrytectví. Nejde ani tak o to, že Metnar poněkud zapomněl říci, že trend poklesu důvěry v armádu započal již v roce 2021, kdy byl ještě sám ministrem obrany. Podstatné je, že tím, kdo na poškozování pověsti české armády usilovně pracuje, je právě jeho hnutí. Prakticky neuplyne den, kdy by se některý z politiků ANO nenavezl do vedení armády.

Čtěte také

Andrej Babiš rutinně nazývá náčelníka generálního štábu Řehku šílencem a posílá ho do bunkru. Další politici ANO zpochybňují vyzbrojování armády nejmodernější technikou jako příliš drahé. Narativ je zhruba takový, že příprava na obranu přeci není potřeba, stačí si přát mír a bude to.

Není pak divu, že pokud hnutí s pětatřicetiprocentní podporou systematicky útočí na armádu, důvěra v ozbrojené síly poněkud poklesne. A co ANO vzápětí udělá? Správně – absurdně obviní z poklesu důvěry vládu, která armádu posiluje, jak může.    

‚Čím hůře, tím lépe‘

Pozitivní na celé záležitosti samozřejmě je, že i přes opoziční útoky na armádu je důvěra v ozbrojené síly pořád vysoko. Armádě věří 62 procent lidí a mezi mladými do třiceti let, tedy v generaci, na kterou má ANO a SPD jen malý vliv, je to dokonce 79 procent. Racionálně uvažující většina lidí se apokalyptickými řečmi Andreje Babiše o „šíleném” náčelníkovi generálního štábu ovlivnit nenechá.        

Čtěte také

Ale přesto: to, co od hnutí ANO sledujeme, je ukázkou zhoubné politiky „čím hůře, tím lépe”. Politiky, která by ideálně měla být zapovězená. Opozice má samozřejmě upozorňovat na chyby vlády, kritizovat, klidně i přepjatě. Je to její práce.

Ovšem nikdy by neměla aktivně situaci v zemi zhoršovat, aby z toho následně u voleb profitovala. Zvláště to platí pro oblasti, na kterých by měla být pokud možno principiální shoda. Tedy především pro obranu země.

Petr Honzejk

A platí to samozřejmě nejen pro ANO, ale pro všechny strany politického spektra. I pro ty které třeba nyní vládnou, ale rozhodně nebudou vládnout donekonečna.  

Autor je komentátor Hospodářských novin

autor: Petr Honzejk
Spustit audio