Pod Masarykovou lípou v Hrobicích je zakopaný vzkaz z roku 1925

Pod lípou by měl být ukrytý vzkaz budoucím generacím z roku 1925
Hrobice jsou malá obec, kterou nemůžete minout při cestě po tzv. staré silnici z Pardubic do Hradce Králové. Její počátky jsou spojené s opatovickým klášterem a sahají až do 14. století. První písemná zmínka je z roku 1371. Současná hlavní silnice je v místech původní hráze rybníku Velká Čeperka, u kterého se Hrobice nacházely.
Právě tuto trasu ale dnes starosta Jiří Vlk považuje za jednu ze slabin současné doby. „Stále tu jezdí hodně aut, zkracují si často cestu mezi Hradcem Králové a Pardubicemi a myslí si, že tu můžou projet tak rychle, jak chtějí,“ popisuje situaci Jiří Vlk. Pardubický kraj má podle něj v plánu vybudovat na vjezdu do obce z obou stran zpomalovací ostrůvky, zatím k tomu ale nedošlo.
Hluboko do historie Hrobic dnes příliš nevidíme, mnoho zmínek se v kronikách nevyskytuje. „Více informací je pak až z minulého století, kdy tady byly například zasazeny Masarykovy lípy před obecním úřadem, na počest 75. narozenin T. G. Masaryka,“ vypráví hrobická kronikářka Petra Hrubešová.
Pod lípou by měl být také ukrytý vzkaz budoucím generacím z roku 1925, zatím ale nebyla příležitost ho otevřít. „Zajímavá je i místní zvonička. Původní zvon měl být rakousko-uherskou vládou zabaven a přetaven na munici, místní lidé ho ale schovali do včelnice a po válce ho zase vytáhli. Kde je ale dnes, to bohužel nikdo neví. Je to vlastně paradox, víme, že zvon tu první světovou válku přežil, vrátil se na místo, ale dnes je stejně ztracený. Teď tu tedy máme novou zvoničku z roku 2010,“ popisuje dále Petra Hrubešová.
Poníci a buvoli
Unikátní je přírodní rezervace Baroch, kde jsou v posledních několika letech exmoorští pony a buvoli, aby vypásali rákos a další tuhé byliny. Ochranáři je tam nasadili, aby se do lokality vrátila voda a celkově porost přirozeně udržovali.
Starosta Jiří Vlk ale poukazuje na problémy s tím spojené. „Ta přírodní rezervace tam je proto, že tam rostou vzácné orchideje a hnízdí mnoho druhů ptactva. Nevím, jestli ti koně nejsou v této souvislosti kontraproduktivní. Řešil jsem to s krajským radním Miroslavem Krčilem, chtěl jsem po něm nějaký plán do budoucna, ale už je to tři měsíce a stále od něj nic nemám,“ vysvětluje Vlk.
Na kraji Hrobic najdete také velké parkurové zázemí, kde se na profesionální úrovni připravuje až 30 koní. Majitel a provozovatel Martin Šoupal rád případné návštěvníky a diváky uvítá, ovšem upozorňuje, že na turistické vyjížďky zařízený není.
Související
-
Koňskými stezkami do Sezemic
Rovinatá krajina pod Kunětickou horou je ideálním terénem pro víkendové cyklisty. Přijeďte vlakem do Černé za Bory a pokračujte přes Spojil a Sezemice na Kunětickou horu.
-
Budou v Zubří zubři? Pomohli by s ochranou rezervace
Přírodní rezervace Zubří u Trhové Kamenice je výjimečný biotop. Ochranáři reálně uvažují o tom, že by se tam mohli pást velcí kopytníci.
-
Odkud k vám teče voda? Vodojem pod Kunětickou horou zásobuje Pardubice
Nedostatek pitné vody nehrozí. Chrudim, Pardubice i Hradec Králové si mohou vypomáhat. Díky soustavě technologických zařízení, která mají od září ještě vyšší kvalitu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka