Pojar: Bezpečnostní zárukou pro Ukrajinu je síla její armády. Jen ať Trump vidí, kdo brání příměří
Ukrajinci po úterním jednání přistoupili na třicetidenní příměří navrhované Spojenými státy. „Myslím, že je správné a dobré, že je teď míč na ruské straně. Ať se testuje vůle Ruska. Ať Donald Trump vidí, co je překážkou příměří,“ tvrdí v pořadu Osobnost Plus Českého rozhlasu Plus Tomáš Pojar, poradce premiéra pro národní bezpečnost a bývalý diplomat. Podle něj se musí každá diplomacie opírat o zbraně, peníze a důvěru. A proto nevěří ve stabilní mír na Ukrajině.
Poslechněte si celý díl Osobnosti Plus s Tomášem Pojarem, poradcem premiéra pro národní bezpečnost a bývalým diplomatem
Kyjev po jednání s USA přestal mluvit o bezpečnostních zárukách, které měly předcházet uzavření příměří s Ruskem.
„Myslím si, že kdyby takto přijel Volodymyr Zelenskyj do Bílého domu s tím, že je připraven souhlasit s příměřím a podepsat dohodu o minerálech, tak jsme si mohli ušetřit ty turbulence těch posledních dní. Byť samozřejmě chápu, že to je pro Zelenského a pro Ukrajince těžké,“ uznává Pojar v pořadu Osobnost Plus.
Čtěte také
Americký prezident chce podle něj dosáhnout jakéhokoliv zastavení střílení, ať už míru, nebo příměří. A měl zřejmě pocit, že se tomu Ukrajina vzepřela. Teď už ale Kyjev na americké podmínky přistoupil a čeká se, jak se k návrhu postaví Rusko.
Z Moskvy přitom opakovaně zaznívalo, že Rusko je na mír připravené.
„Myslím, že je správné a dobré, že je teď míč na ruské straně. Ať se testuje vůle Ruska, jestli to myslí vážně, nebo ne. Ať se testuje, s čím Rusko přijde. Ať to Donald Trump od Ruska slyší. Ať vidí, co je překážkou uzavření příměří,“ zdůrazňuje s tím, že by mu případná roztržka mezi Ruskem a Spojenými státy nevadila.
Ruské impérium
Pojar připomíná, že Ukrajinci aktuálně nejsou ti, kteří by ve válce postupovali a vytlačovali Rusy. I proto mu nabídka příměří připadá dobrá a ve vhodnou chvíli.
Čtěte také
Důležité ale je, co nastane po případném míru a jak se Ukrajina může ubránit dalšímu ruskému pokusu o její dobytí. A jak se podaří od těchto snah odstrašit Rusko, uvažuje premiérův poradce:
„Rusko je rozpínající se impérium, které stojí na tom, kolik ovládá čtverečních kilometrů. A dokud není někde zastaveno, tak se prostě bude rozpínat dál.“
„Diplomacie bez toho, aby se mohla opřít o peníze a o zbraně, neexistuje. To je plácání u stolu mezi těmi, kdo nemají žádné karty,“ tvrdí s tím, že o tohle se musí opírat i mír mezi Ukrajinou a Ruskem.
Pokud bude Kreml považovat ukrajinskou armádu považovat za slabou, tak jednou znovu zaútočí.
Stabilní mír?
I k pouhému příměří je potřeba vzájemná důvěra mezi Kremlem a Kyjevem, zdůrazňuje poradce. „Může dojít třeba k výměně zajatců, výměně těl padlých vojáků, propuštění zavlečených Ukrajinců do Ruska nebo navrácení ukradených ukrajinských dětí,“ navrhuje, jak důvěru posílit.
Čtěte také
Ve vyjednávání tohoto příměří bude záležet i na Spojených státech. „Já osobně ale systematicky dlouhodobě říkám, že skutečná solidní dlouhodobá mírová dohoda není na pořadu dne,“ připomíná Pojar s tím, že Rusko zatím nebylo schopné odsouhlasit ani ono třicetidenní příměří.
„Já bych si taky přál, kdyby se všichni Rusové zítra probudili, stali se hipíky a místo vojenských cvičení organizovali Woodstock,“ glosuje.
I proto je podle něj pro Ukrajinu zásadní, aby v možné mírové smlouvě nezůstal požadavek na to, aby se demilitarizovala. „Síla ukrajinské armády je tou klíčovou a prvořadou bezpečnostní zárukou pro Ukrajinu. Nic důležitějšího není,“ dodává premiérův poradce pro národní bezpečnost.
Může přijít Ukrajina o své území? Jakou roli bude hrát v příměří nedozbrojená Evropa? Poslechněte si celý pořad Osobnost Plus.
Související
-
Trump chce po Západu všechno a po Putinovi nic, říká Gregorová. Vondra: Mír by byl výhodný i pro nás
Čí je Amerika spojenec? Diskutují europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti) z frakce Zelených a europoslanec konzervativců a reformistů Alexandr Vondra (ODS).
-
USA obnovily dodávky zbraní pro Ukrajinu, uvedl ministr Sikorski. Výzbroj putuje přes Polsko
USA po úterních jednáních s ukrajinskou delegací v saúdské Džiddě souhlasily s obnovením vojenské pomoci a sdílením zpravodajských informací s Ukrajinou.
-
Kyjev se útokem na Moskvu snažil zlepšit vyjednávací pozici. Jde o psychologický efekt, říká expert
„Každé ukončení konfliktu předpokládá to, že bude zastavena palba, že bude nastaveno příměří, které budou obě strany respektovat. V tomto případě se jedná alespoň o příměří ve vzduchu,“ říká Petráš.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.