Pojďme dělat věci jinak! vyzývá přední český výtvarník Krištof Kintera

18. září 2013

Umí svařovat a pájet a tak trochu rozumí i elektrickým obvodům. Už z toho je jasné, že Krištof Kintera není jen tak ledajaký umělec. Ve středu byl hostem Lucie Výborné.

Na svém kontě už toho má celou řadu: podílel se kupříkladu na skandální Entropě, postavil pomník sebevrahům pod Nuselským mostem a minulý týden byl odhalen jeho cyklopomník Janu Bouchalovi.

Své sochy často vytváří z materiálů, jichž se lidé většinou zbavují. „Baví mě paměť věcí,“ říká. A s úsměvem doporučuje: „Lidé, choďte do sběrných dvorů!“

Velká část lidí se však podle něj chce dívat spíše na věci hladké, nové, bez kazů. „A to je škoda,“ neskrývá. „Existují určité rutiny myšlení, které se zbytečně opakují a málo porušují. Pojďme to zkusit dělat jinak!“

Čtěte také

Česko je podle něj spíše konzervativní a rigidní. „Je to v našem podhoubí,“ uvažuje. „Jsme pod tlakem, bojíme se dělat přešlapy a dělat nová řešení. I přesto u nás existují lidé, kteří to umí,“ upozorňuje.

Jak těžké podle něj je v Česku proniknout do veřejného prostoru? Jde to i legálně? A proč se některé z jeho soch hýbou a mluví?

Záznam celého rozhovoru s Krištofem Kinterou a dalšími Hosty Radiožurnálu si můžete poslechnout také v iRadiu.

autor: als
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.