Pokud Trump zavede vysoká cla na dovoz, musíme investovat v USA, říká šéf Linetu

Největší audioportál na českém internetu

Tomáš Kolář, generální ředitel společnosti Linet | Foto: Kateřina Cibulka, Český rozhlas Plus

Poslechněte si další díl pořadu Peníze a vliv, tentokrát o tom, jak se české firmy připravují na případné zvýšení amerických cel

Zatímco Spojené státy americké nyní čeká podle nového prezidenta Donalda Trumpa zlatý věk, Evropa se obává zhoršení situace kvůli hrozbě obchodních válek. Prezident Trump totiž minulý týden zopakoval, že se Evropská unie chová k Americe velmi, velmi špatně, takže ji čekají nová dovozní cla. Jaký věk teď čeká Evropskou unii a s ní i český průmysl? Podle generálního ředitele výrobce zdravotnických lůžek Linet Tomáše Koláře změny v Unii v reakci na nové vedení USA přijít musí. 

Evropa by měla udělat to, o čem už dlouho mluví, a to více se obchodně sjednotit. Roztříštěnost je její nevýhoda oproti USA, které i proto podnikatele víc lákají.

„Je to obrovský trh, kde je 330 milionů lidí, kteří se řídí stejnými byznysovými pravidly, stejným právem, mluví stejným jazykem. Je to také obrovsky bohatý trh. HDP na obyvatele, výkon ekonomiky, množství peněz, které se v ekonomice točí, je naprosto unikátní,“ popisuje americký trh Kolář, který je také členem vedení Svazu průmyslu a dopravy.

„Když bych to srovnal s Evropou, tak to je prostě 30 jednotlivých trhů, které se nám postupně daří nějak propojovat. Ale zdaleka to není tak integrovaný trh, jako máme ve Spojených státech,“ srovnává v pořadu Peníze a vliv šéf Linetu.

Čtěte také

Linet Group působí v USA téměř patnáct let a vývoz na tento trh pro firmu představuje pětinu z jejího ročního obratu ve výši zhruba 400 milionů eur. 

Linet by tak podle Koláře v krajním případě, pokud by Trump zavedl vůči Evropské unii i více než 20procentní dovozní clo, jak o tom mluvil v kampani, musel v USA nově zainvestovat. Pravděpodobně do finální montáže výrobků, což představuje zároveň největší přidanou hodnotu.

Podle propočtu Koláře by to akcionáře stálo mezi 20 a 30 miliony dolarů, při vysokém clu by ale návratnost takové investice byla už za 2 až 3 roky.

„Což je velmi rychlá návratnost, ale bavíme se o tom krajním, hypotetickém případě,“ upozorňuje.

Zároveň by to znamenalo škrty v zaměstnanosti v českých závodech firmy. „Pokud bychom ve Spojených státech zřídili montáž, tak na to budeme potřebovat zhruba 30 lidí. To by velmi zhruba znamenalo 30 lidí minus tady v České republice,“ propočítává Kolář s tím, že firma věří, že k takovému scénáři nakonec nedojde.  

Jak se na zvýšení cel připravuje firma Wikov Martina Wichterleho? Co si myslí Kolář o Green Dealu? Poslechněte si celý pořad.

Související