Pomoc bez zisku: Seriál o lidech, kteří napnuli své síly a pomáhají v neziskových organizacích

„Lidé s handicapem mají velké srdce.“ Aby přišla na jiné myšlenky, začala cvičit asistenční psy

Téměř celý den pečuje o vážně nemocného syna. Aby přišla na jiné myšlenky, rozhodla se pomáhat i ostatním. A tak Jaroslava Poláčková z Kadaně na Chomutovsku založila spolek Šťastný pes – Handicap a společně s dalšími trenéry vychovává budoucí asistenční psy.

„Náš syn dostal od jiné organizace asistenčního psa. Nebyl docvičený, a tak jsme ho museli docvičit. Pak mě napadlo založit spolek a cvičit asistenční pejsky,“ vypráví Jaroslava Poláčková, jak na tenhle nápad přišla.

Pes, který nahradí deset osobních asistentů

Marie Macková se svým psím asistentem

Marie Macková trpí vážnou srdeční chorobou. Před kolapsem ji zachraňuje její border kolie s humorným jménem Chuck Norris. Je to jeden ze dvou psů v České republice, kteří umějí signalizovat dopředu srdeční kolaps.

 

 

Zatímco mluví, běhají kolem ní psi. A vedle nás leží malý Ládík. „Ládíček má těžkou nekompenzovatelnou epilepsii, dysplazii plic, onemocnění pravé srdeční komory, v krku má tracheostomii a zjistili, že má ještě reflux.“

Péče o Ládíka je psychicky i fyzicky velmi náročná. Energii dává Jaroslavě vědomí, že výcvikem psů pomáhá ostatním, kteří také nemají lehký život. „Od doby, co spolek máme, už nemyslím tolik na všechny ty nemoci. Dělá mi dobře, když mohu pomoct druhým lidem. Zjistila jsem, že lidičky, kteří mají postižené děti nebo jsou sami handicapovaní, mají opravdu velké srdce.“

Ládík potřebuje 24hodinovou péči. A jak to Jaroslava všechno stíhá? „Všechny papíry zvládám z domova. Když chodíme s klienty po venku, tak pokud není Ládíkovi dobře, nahrazují mě trenéři, pokud je mu dobře, chodíme ven spolu.“

POSLECHNĚTE SI: Chlapec, pes a jedna dobrá zpráva o stavu české společnosti

17letý Honza a jeho asistenční pes Sony

Trendem naší doby je mládí a zdraví, ne každý ale této kombinace dosáhne. Dnes 17letý student Jan Vaněk má v genech nevyléčitelnou chorobu, která jej postupně připravuje o schopnost pohybu. Je to tragédie? Záleží na úhlu pohledu.

Něco hradí i ze svého

Výcvik asistenčního psa začíná jeho pořízením. Je nutné ho živit a starat se o něj včetně veterinárních kontrol. Jde o finančně nákladnou záležitost, kterou většinou hradí dotace, příspěvky a granty. Několikrát ale museli Poláčkovi doplatit výcvik psa ze svého. „Vyjde to od 199 do 220 tisíc.“ 

Jaroslava Poláčková už vycvičila a novým majitelům předala 11 asistenčních psů. Další tři právě procházejí výcvikem.

autoři: Jan Beneš , als
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.