Pomoc bez zisku: Seriál o lidech, kteří napnuli své síly a pomáhají v neziskových organizacích

Svépomocí postavili muzeum. Teď do Svatého Jana pod Skalou láká návštěvníky z celého světa

Představte si, že někde žijete skoro celý život a máte to tam tak rádi, že celému místu vybudujete muzeum. Staráte se o něj svépomocí spolu se sousedy a je tak úspěšné, že přitáhne turisty z celého světa. To je příběh ze Svatého Jana pod Skalou, kde teď dobrovolníci z muzea shání peníze na vitríny pro zdejší exponáty.

Malebná vesnice v srdci chráněné krajinné oblasti Český kras se pojí s počátky české státnosti. Pod skalní stěnou v jeskyni se totiž podle legendy na konci 9. století usadil první český křesťanský poustevník Ivan. 

Každý rok sem přijede odhadem 120 tisíc turistů z celého světa, které provází třeba i Jiří Ševčík. „Bydlím tu od svých tří let, mám to tu rád. Proto mě napadlo zřídit tu muzeum. Bylo mi líto, aby se se zdejší bohatou historií nemohli návštěvníci seznámit,“ vysvětluje.

Vitríny si muzeum půjčuje

Obec Svatý Jan pod Skalou navštívilo pět císařů. Přilákala je léčivá voda ze studánky poustevníka Ivana

Nad bývalým benediktinským klášterem ve Svatém Jánu se tyčí skála s vyhlídkou. Cesta vzhůru je náročná, ale výhled stojí za to

Poutní areál Svatý Jan pod Skalou s kostelem Narození sv. Jana Křtitele a jeskyní sv. Ivana byl letos v červenci prohlášen národní kulturní památkou. Vede tudy Svatojakubská cesta napříč Evropou a ze skály nad vesnicí je neuvěřitelně krásný výhled.

 

 

 

 

Svatojánské muzeum ale nikdo nedotuje, je odkázané jenom na malý příspěvek z rozpočtu vesnice a na finance vybrané ze vstupného. Kvůli tomu nemá ani vlastní vitríny. 

Musí si je půjčovat od berounského muzea Českého krasu a to provoz muzea komplikuje. „Čas od času je muzeum chce vrátit na příležitostné výstavy, pak bychom museli vitríny rozebírat a převážet do Berouna. Navíc je to práce se sklem,“ upozorňuje.

Panu Ševčíkovi pomáhá i jeho syn Jiří. „Exponáty jsou místní, vztahují se k místním řemeslům a tradicím,“ ukazuje. Patří mezi ně třeba i cenné textilie a ručně malované hedvábí, geologické vykopávky z doby bronzové nebo staré fotografie a pohlednice. 

autoři: Martina Topinková , als
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.