PORADNA: Kybernetickými nástrahami jsme ohroženi všichni, bez rozdílu

23. srpen 2018

Jak nás ohrožuje kyberprostor? Poznáme, že něco na našem počítači, mobilním telefonu nebo tabletu není v pořádku? Otázky čtvrteční poradny.

Kyberprostor, tedy svět počítačů, mobilních zařízení, internetu, sociálních sítí a reklamy nás obklopuje na každém kroku. K různým ohrožením tam není daleko. Nepříjemnosti si můžeme způsobit i sami.

„Všichni, kdo používáme moderní telefony, počítače, tablety, všechny tyhle pomocníky, tak jsme potenciálně ohroženi. Jsou to děti, ale manažeři, běžní zaměstnanci,“ řekla akademická pracovnice VŠPJ Jihlava Dagmar Frendlovská.

Na otázku, co konkrétního nám hrozí, existuje poměrně rozsáhlá odpověď. „Samozřejmě, že si myslíme, že se nemůže nic stát. Třeba doma si zatáhneme závěsy a začneme pracovat. Kyberprostor nás vybízí k tomu, že jsme 24 hodin denně on-line a nemáme se kde schovat, pokud z toho prostoru neodejdeme.“

autoři: Hela Dvořáková , mik
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.