Přehodnotit nákup stíhaček F-35 není potřeba, myslí si Flek. „Můžeme od USA koupit něco jiného,“ navrhuje Koten

17. březen 2025

Největší audioportál na českém internetu

F-35 Lightning II je jednosedadlový, jednomotorový víceúčelový letoun | Foto: Zuzana Jarolímková, iROZHLAS.cz

Poslechněte si celé Pro a proti o nákupu stíhaček F-35 od Spojených států. Diskutují poslanci Josef Flek (STAN) a Radek Koten (SPD)

Některé země přehodnocují rozhodnutí pořídit si od Američanů stíhačky F-35. Česko k tomu podle premiéra Petra Fialy (ODS) nemá důvod. „Není k nim žádná alternativa,“ připomíná v Pro a proti místopředseda sněmovního výboru pro obranu, poslanec hnutí STAN Josef Flek. „Můžeme pořídit něco jiného,“ myslí si člen sněmovního výboru pro bezpečnost, poslanec hnutí SPD Radek Koten.

Pane poslanče Kotene, mělo by Česko přehodnotit nákup stíhaček F-35?

Radek Koten (SPD): Myslím, že ano. Pokud se na to podíváme pouze selským rozumem, tak vyhodnotíme, že za pronájem stíhaček Gripen jsme zaplatili v průběhu 23 let zhruba 47,5 miliard korun. Kdežto u pronájmu stíhaček F-35, v časovém horizontu životnosti a udržitelnosti letounu, se pohybujeme na 322 miliardách korun, což je obrovský rozdíl.

Čtěte také

Pane poslanče Fleku, jaký je váš pohled?

Josef Flek (STAN): Ještě na úvod bych opravil pana kolegu. My si F-35 nepronajímáme, ale budeme je chtít kupovat, to je zásadní rozdíl. A za mě bychom nákup rozhodně neměli přehodnocovat. Nemáme totiž žádnou alternativu stíhaček 5. generace, která by dostatečně kompenzovala schopnosti letounů F-35.

A co se týče pronájmů gripenů, tam se musíme bavit i o modernizaci a o prodloužení nájmu, a to určitě jsou peníze navíc. A pokud bychom nyní odstupovali od smlouvy, která byla dojednaná na vládní úrovni, tak nám tam vzniknou velké finanční škody. Takže není dobré brát to jenom selským rozumem, ale také se musíme dívat i přes čísla a komplikace, které by nám to mohlo přinést, pokud bychom se bavili o přehodnocování.

Pane Kotene, když tedy říkáte, že nákup F-35 by Česko mělo přehodnotit, jak by se to podle vás mělo udělat, když už je ten nákup dohodnutý?

Koten: Myslím, že je mnoho zbrojních systémů, které jsme schopni od Spojených států nakoupit, ať už se jedná o vrtulníky nebo další techniku, takže tam si myslím, že by byla možnost samozřejmě jiných nákupů.

„Kupme něco jiného“

Vy si myslíte, že by se nákup stíhaček dal vyměnit za nákup něčeho jiného? Když, pokud se nepletu, Česko už za ně zaplatilo 25 miliard…

Čtěte také

Koten: Co se týká té smlouvy, tak já jsem ji samozřejmě neviděl, ale věřím tomu, že každou smlouvu je možné vypovědět, je možné ji modifikovat nějakým způsobem tak, aby to bylo výhodné pro obě strany.

Na druhou stranu tady také máme určité nebezpečí, že právě díky tomu, že software takto sofistikovaných strojů je na denní nebo týdenní bázi upgradován, tak je možné, že v případě, že by některá z administrativ Spojených států chtěla tyto letouny vyřadit z provozu, tak je možné tam nahrát chybný software a pak bychom měli letouny, které by se nebyly schopné odlepit od ranveje.

Pane Fleku, o tomhle se teď hodně diskutuje v zemích, které se taky rozhodly v uplynulých letech nakoupit od Američanů F-35. Tady jenom uvedu, že české ministerstvo obrany připouští, že ačkoliv ty stíhačky na dálku nemůže žádná administrativa ze Spojených států vypnout, tak jejich výrobce by čistě hypoteticky mohl přestat poskytovat aktualizace softwaru nutné k ovládání těch stíhaček. Nemáte z toho obavu?

Flek: Vláda Donalda Trumpa je velmi nevyzpytatelná, ale nevidím důvod, proč by se mělo něco takového dít. Samozřejmě i díky těmto zakázkám, které má Lockheed-Martin v Evropě a po celém světě, mohou Američané financovat svůj zbrojní průmysl.

Také oslabovat své spojence v NATO by pro USA nebylo výhodné. To, o čem se tu tedy bavíme není na pořadu dne a jde pouze o vyvolání paniky, kterou s dovolením, také přiživuje opozice.

Jsou stíhačky F-35 opravdu spolehlivé? Existuje pro ně nyní ve světě jiná alternativa? Poslechněte si celé Pro a proti, moderuje Lukáš Matoška.

autoři: Lukáš Matoška , hof

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.