Přelom v léčbě rakoviny? Enzym luciferáza je netoxický a biologicky odbouratelný, vysvětluje vědec

26. únor 2024

K zobrazování nádorů by už onkologové nemuseli pacientům podávat radioaktivní látky a nové léky na rakovinu možná budou vyvíjet efektivněji. Čeští vědci totiž vytvořili nový typ fluorescenční luciferázy. Tou v noci září světlušky a krevety jí pod mořem matou predátory. Daniel Pluskal z Loschmidtových  laboratoří Masarykovy univerzity s kolegy tuto látku zdokonalil, aby byla zářivější.

Může luciferáza opravdu zcela nahradit radioaktivní kontrastní látky?

Čtěte také

Ano, luciferázy mají potenciál nahradit radioaktivní kontrastní látky. Bioluminiscence stejně jako radioaktivní značky umožňuje ultracitlivé a neinvazivní zobrazování, například nádorů, infekcí a dalších předmětů medicínského zájmu, a to i hlouběji ve tkáních.

Stejně jako radioaktivní látky, ale na rozdíl od nich se jedná o látky zcela biologického původu, jsou jednoduché, levné na výrobu, úplně odpadá problém s likvidací nebezpečného obsahu, protože to jsou látky biologicky zcela odbouratelné a stejně tak jsou netoxické.

Má luciferáza oproti současným kontrastním látkám nějaké nevýhody? Poslechněte si celý rozhovor. 

autoři: Petr Král , prh
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.