Privatizace mandátu a festival porážek, hodnotí prezidentskou éru Miloše Zemana šéfredaktor Čásenský

8. březen 2023

10 let prezidentského údělu Miloše Zemana se dnes naplňuje. Rozhodně za tu dobu nebyl kladečem věnců. A jak bylo řečeno a on sám to připustil, během svého dvojnásobného mandátu se snažil posunout zdejší parlamentní systém k prezidentskému, možná spíš k poloprezidentskému. Určitou ilustraci nebo připomínku jeho přístupu k prezidentským pravomocím jsme dostali jen pár hodin před ukončením mandátu. Udělil totiž milost firmě, které soud odepřel účast na veřejných zakázkách.

„Myslím, že milost na poslední chvíli není žádné překvapení. Něco takového se dalo čekat, že prezident a jeho nejbližší okolí bude až do posledního momentu svého působení využívat všechny své pravomoci. Myslím, že by se to dalo docela dobře zobecnit k tomu, že Miloš Zeman si v té roli prezidenta dělal, co chtěl, a společně se svým okolím si ji de facto zprivatizoval,“ hodnotí šéfredaktor magazínu Reportér Robert Čásenský.

Čtěte také

Podle něj je třeba politické působení Miloše Zemana rozdělit do dvou etap. „Jedna je ta, která končí jeho odchodem z funkce premiéra. A ta nebyla neúspěšná nebo respektive tam bylo rozhodně stejné množství úspěchů i neúspěchů.“

„A pak je ta druhá, prezidentská, což z mého pohledu byl festival neúspěchů. A co se týče jeho působení směrem k sociální demokracii, on se rozhodl, že se pomstí za tu potupnou porážku 24. ledna 2003, kterou utrpěl při volbě prezidenta, a tu stranu taky zničil.“

Festival politických porážek

Miloš Zeman po svém druhém zvolení řekl, že toto je jeho poslední vítězství, po kterém už nebude následovat žádná politická porážka. „V ničem se nemohl mýlit více. Jeho prezidentský mandát byl festivalem porážek. Čínské investice – nebylo z nich nic. Vztah s Ruskem – absolutní politické selhání. Sázka na Andreje Babiše – minimálně dvakrát prohrál, a to v posledních parlamentních i prezidentských volbách.“

Čtěte také

Končící prezident se podle Čásenského pokoušel získat větší kus moci, než měli jeho dva předchůdci. „Na druhou stranu pokud bychom vzali moc faktickou, nejen tu formální, tak k moci, jakou měl Václav Havel zpočátku 90. let, se Miloš Zeman nikdy ani nepřiblížil.

Novinář Steffen Neumann uvedl, že Zeman svým testováním hranic ústavy vytvořil jakýsi precedens pro další prezidenty. „Tam bude velmi záležet na tom, jak k tomu přistoupí jeho nástupce.“

„Pokud ten prostor, který tam zkoušel vytvořit Miloš Zeman, nevyužije, tak se to může vrátit zase do nějakých normálnější kolejí. Pokud se bude Petr Pavel také pokoušet vykolíkovat si co nejširší hřiště, tak pak to skutečně bude tak, že budeme pozorovat jednoho prezidenta za druhým, kteří se budou pokoušet své pravomoci zvětšovat,“ dodává Čásenský.

Poslechněte si celý pořad v audiozáznamu. Moderuje Tomáš Pavlíček.

Spustit audio

Související

Čekání na prezidenta

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.