První fitness centrum a ze záchodků diskotéka. Jaká byla architektura v devadesátkách

10. červen 2021

Vzpomínali jsme na 90. léta. „Byla to jízda a bylo to vostrý,“ vzpomíná Martin Krupauer z ateliéru A8000 na tehdejší začátky. Ateliér ovšem funguje do dneška a vyprojektoval řadu velkých staveb.

Jednu z nich zná každý, kdo v Českých Budějovicích přestupoval z vlaku na autobus. Je to nákupní centrum Mercury, které má na střeše autobusové nádraží. V čem je lepší nádraží na střeše obchodního domu než na zemi? A za jakých okolností může nákupní centrum přinést městu něco dobrého a kdy z něj naopak vysaje energii?

Podle architekta Pavla Kvintuse, druhého partnera ateliéru A8000, by nákupní centra nebyla tak neoblíbená, kdyby nebyla postavená ve stylu devadesátkového kýče. „Ve světě známe obchodní centra od Jeana Nouvela a od Renza Piana a jiných významných architektů. To je něco jiného,“ připomíná.

Kromě chrámů nakupování jsme mluvili také o kostelu adventistické církve v Sedlčanech. Jak žijí adventisté, co jejich kostel musí mít a jak hledali architekti odpovídající tvar? A proč jsou přímo v kostele tři vodovodní kohoutky?

Dopravně obchodní centrum Mercury, České Budějovice

A ta 90. léta – tehdy ateliér začínal, ještě s tehdejším partnerem Jiřím Stříteckým, který v roce 2012 zemřel. Postavili například první fitness centrum v Českých Budějovicích a možná i v Československu; i když moc nevěděli, co to je. Nebo diskotéku z veřejných záchodků v Jindřichově Hradci. Ale navrhovali také dekonstruktivistické skleněné budovy a klidně se sklem a kovem zkombinovali dvě stě let starý dům. Povolili by to dneska památkáři?

Pavel Kvintus a Martin Krupauer z ateliéru A8000

Mluvili jsme ovšem také o budoucnosti a o tom, jak bude vypadat Vltavská filharmonie na Vltavské v Praze a kdy bude hotová. Také jestli se povede projekt dotáhnout a co všechno je potřeba udělat. Martin Krupauer vede tým pro přípravu filharmonie. Slibuje, že v roce 2031 nebo 2032 bude v Praze stát budova světových parametrů. Opravdu? „Jinak bych u toho nebyl,“ říká.

Jaké byly devadesátky v architektuře? Poslechněte si celé Bourání s ateliérem A8000.

Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.