Pseudomonas rossensis. Splněný vědecký sen, český výzkum v Antarktidě přinesl objev nové bakterie

15. únor 2025

Největší audioportál na českém internetu

Kateřina Snopková z Mikrobiologického ústavu Lékařské fakulty Masarykovy univerzity | Foto: Michal Šafařík, Český rozhlas

15.2. Techno

Novinky a aktuality ze světa vědy a techniky. Nenechte si utéct informace ze všech možných odvětví, které obohatí váš pohled na svět. Přinesou vám poznání i poučení.

Čtěte také

Americká kosmická společnost Blue Origin propustí deset procent zaměstnanců. Cílem je snížit náklady a urychlit starty raket. Firma miliardáře Jeffa Bezose to podle agentury Reuters uvedla na setkání se zaměstnanci. O práci přijde zhruba 1400 lidí z téměř 14 tisíc zaměstnanců podniku, jenž v půli ledna po několika odkladech vypustil do vesmíru k prvnímu letu raketu New Glenn.

Astrofyzici z brněnské Masarykovy univerzity se podíleli na výzkumu, který odhalil mezigalaktický vítr. Jejich objev přinesl nové informace nejen o takzvaném mezigalaktickém počasí, ale také o roli černých děr v galaktických atmosférách. Vědci analyzovali pomocí spektrometru střed kupy galaxií v souhvězdí Kentaura. Zjistili, že galaxie NGC4696 je vystavena větru o rychlosti 130 až 310 kilometrů za sekundu, což brání ochlazování plynu a tvorbě hvězd.

Čtěte také

Mobilitu pravěkých lovců mamutů, kteří před zhruba 30 tisíci lety žili na území České republiky a Slovenska, chtějí zmapovat pomocí určení původu jejich pazourků a rohovců vědci z kateder geologie a analytické chemie Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého (UP) v Olomouci. Výstupem projektu mají být nejméně tři odborné publikace pojednávající o mobilitě jemnozrnných štípatelných hornin během gravettienu, tj. zhruba před 34–24 tisíci lety.

Na světové výstavě EXPO 2025 v japonské Ósace představí Česko originální umělecký koncept, který vznikl pod vedením uznávaného sochaře a designera Ronyho Plesla. Expozice, inspirovaná životní filozofií Alfonse Muchy, nabídne návštěvníkům kombinaci monumentálních skleněných plastik, využívající revoluční technologii Vitrum Vivum, se současnou malbou Jakuba Matušky aka Maskera, to vše propojené imerzivním zážitkem audiovizuální instalace Lunchmeat Studia. Nadčasový koncept, spojující historický odkaz s inovativními přístupy současných umělců, dokonale reflektuje téma české účasti Talent a kreativita pro život.

Čtěte také

Český výzkum v Antarktidě přinesl objev nové bakterie. Kateřina Snopková z Mikrobiologického ústavu Lékařské fakulty Masarykovy univerzity si splnila svůj vědecký sen a pojmenovala nový bakteriální druh. Po ostrově, kde má Český antarktický výzkumný program jednu ze svých základen. Ve vzorcích, které si z Antarktidy přivezla v roce 2015, se jí podařilo identifikovat nový bakteriální druh. S kolegy ho pojmenovali Pseudomonas rossensis – podle Ostrova Jamese Rosse, kde má Český antarktický výzkumný program jednu ze svých základen a kde mladá vědkyně strávila tři měsíce.

Brněnská biotechnologická společnost Fermatigo jedná ve spolupráci s CzechInvestem o otevření pobočky buď ve Spojených státech, nebo Spojených Arabských Emirátech. Na tyto trhy chce expandovat s novým probiotickým přípravkem, který má pomoci při léčbě angíny, zápalu plic či zánětu střev. Současně plánuje uvedení na český trh ve spolupráci s nadnárodním lékárenským řetězcem, uvedl šéf výzkumu společnosti Petr Ryšávka. Snahou odborníků bylo nalézt alternativy k antibiotické léčbě, které na rozdíl od antibiotik ušetří přátelské bakterie nezbytné pro fungující imunitu. Nyní izolovali nové probiotické kmeny, které ničí cíleně infekce.

Technický pokrok a poznávání se nedá zastavit. Zvláště v 21. století je vývoj tak překotný, že kdo chvíli stál, už stojí opodál!

autoři: Michal Klokočník , baj

Související