Řeka Nežárka nemá pramen. Vzniká soutokem dvou jiných říček uprostřed Jarošova nad Nežárkou

Řeka Nežárka má tok dlouhý 56 kilometrů. Zatímco její soutok s Lužnicí si lze prohlédnout ve Veselí nad Lužnicí, její pramen bychom hledali marně. Žádný totiž nemá. Podobně jako třeba Otava vzniká i Nežárka soutokem dvou jiných řek, respektive říček. Jedná se o Kamenici a Žirovnici, jejichž vody se sbíhají uprostřed Jarošova nad Nežárkou.

Jarošov by se tedy mohl klidně nazývat rovněž nad Kamenicí nebo nad Žirovnicí. Jde o obec, kterou vlastně protékají tři řeky, což je svým způsobem rarita.

Nežárka na své další pouti teče jihozápadním směrem a protéká Jindřichovým Hradcem, Lásenicí a Stráží nad Nežárkou. Poté se stáčí k severozápadu a plochou krajinou Třeboňska míří potichu do Veselí, kde se spojuje s Lužnicí, jíž je největším přítokem.

Možná je Nežárka jediná česká řeka, která obrazně řečeno vzniká i zaniká přímo uprostřed obecní zástavby. 

Podklady pro díl Jihočeské vlastivědy pro Český rozhlas České Budějovice připravil archivář Jiří Cukr.

autor: Zdeněk Zajíček | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.