Rukama jí prošlo přes čtyři stovky ježků. Čím si ji získali? Já vlastně nevím, směje se ježčí máma Jana Lorencová

29. prosinec 2023

Jana Lorencová si vysloužila titul ježčí máma. Doma už léta pečuje o malé svěřence, kterých je někdy více než stovka. Věnuje jim svůj veškerý volný čas a lásku. Jak to začalo?

„Můj manžel přinesl domů prvního ježka před 15 lety a od té doby se jejich sbírka rozrůstá,“ říká o svých záchranářských začátcích Jana Lorencová. Za celou dobu existence její domácí stanice v Doubravníku jí rukama prošlo více jak 400 ježků.

Když je vypouští do přírody, tak nejednou zamáčkne slzu: „Je to půlroční přátelství a to loučení s nimi ani po těch 15 letech není jednoduché,“ podotýká. „Nejraději je vypouštím u lidí, kteří mají zájem a jsou ochotní je dokrmovat.“

Ježci se na podzim připravují na zimní spánek

„Já vlastně ani nevím, čím si mě ježek získal – ale jsou to úžasná zvířata!“ říká Lorencová, která odmala inklinuje ke zvířatům. Jezdila na koni a pracovala jako zootechnička. „Pokud se staráte o zvířata, tak byste k nim měli mít určitý vztah, protože bez toho by se kolem zvířat neměl nikdo pohybovat,“ podotýká Lorencová.

autor: Lucie Hostačná
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.