Ruská elita je v hibernaci a občansky mrtvá. Přesto si většina Rusů přeje konec války, míní rusista Glanc

25. duben 2024

„Ruská intelektuální menšina je uvedena do stavu pasivní letargie a má pocit, že to, o čem vedení státu rozhoduje, se děje bez toho, aby o tom oni cokoli věděli. A pak je další část společnosti, která je totálně zděšena agresivní politikou, kterou si analyzuje jako propagandistický tah,“ popisuje rusista Tomáš Glanc, který v Rusku dlouho žil a profesně sleduje vývoj jeho společnosti už dekády.

„Velká část Rusů reaguje letargicky. Podle průzkumu sociologických agentur se v Rusku jen asi 20 procent obyvatelstva vůbec zajímá o zahraniční politiku vlastního státu, takže spoustě lidí ,je to jedno‘, dokonce ani nemají pocit, že by se jich to týkalo,“ vysvětluje rusista s tím, že ze zahraničí toho o Rusku teď možná víme víc.

Čtěte také

Setrvačnost a letargii tak Glanc vnímá jako výsledek vlády Vladimira Putina, která trvá téměř 20 let. „A to je neuvěřitelně dlouhá doba, takže si lidé zvykli na určitou stabilitu, která jim byla slibovaná a kterou dostali. Další vývoj sleduje další a významná část společnosti, která je velmi kriticky naladěna.“

„Tito kritici ale množstvím nepřesahují čtvrtinu celkového počtu obyvatelstva, takže ,z dálky‘ vzniká dojem, že společnost je snad bez občanů nebo je to společnost mrtvá.“ 

„A to ne, že by byla bez lidí, ale bez těch, kteří se projevují ,občansky‘. Elita, která má potenciál, energii, ideály, je donucená k hibernaci. Je sociálně zlikvidovaná.“ 

Čtěte také

Rusové mají podle Glance stále zachovány své občanské svobody, o tom se na Západě ale mnoho nemluví. „Jejich svobody jsou naprosto nezanedbatelné a jsou bezprecedentní, a to i z hlediska historického. Týkají se všech oblastí kromě té politické, ale týkají se i byznysu.“ 

„V Rusku je možné velice úspěšně bohatnout, což se týká asi 14 milionů podnikatelských subjektů a statisíců prosperujících firem. Dokonce i západní kritičtí ekonomové tvrdí, že ruská ekonomika se sice nerozvíjí, ale roste. A i za poslední dva roky intenzivní války proti sousednímu státu, se jim podařilo – díky typu kapitalismu, který v Rusku funguje – dosáhnout ekonomické prosperity celého systému,“ připomíná rusista.

Válka na Ukrajině je tak velkého rozsahu, že nemůže zůstat bez následků ani na ruské straně.

„Domnívám se, že to je i velká šance pro akademickou oblast na studium Ruska. Podívat se na dějiny nejen sovětského a postsovětského ruského systému, na jeho vztah k okolnímu světu, ale novým a kritičtějším pohledem. Stejné se jistě bude týkat i samotné ruské společnosti.“

Pro Rusko je líp prohrát

Glanc také souhlasí s tezí, že by vlastně Rusové měli chtít, aby válku prohráli.

Čtěte také

„To je známá teze, které se drží část ruských patriotů a kterým záleží na co nejšťastnější budoucnosti Ruska. Ti také říkají, že čím hůř válečný konflikt dopadne pro nynější ruské elity a jejich neoimperiální zájmy, tím větší prospěch z toho bude mít ruská společnost v budoucnosti.“ 

„Má to ale i nebezpečnou a negativní stránku, protože to ještě víc rozevírá nůžky mezi touto částí elity a obyvateli Ruska, kteří tyto postoje považují za jednoznačnou zradu ruských zájmů. A pak nemají problém s tím, aby tito patrioté byli souzeni, vězněni nebo vražděni. Pro ně jsou to zrádci, kteří si nepřejí vítězství.“

„Centrum nezávislého sociologa Jurije Levady, který založil institut, jež tam funguje dodnes a pokouší se pod vedením Lva Gudkova zjišťovat víceméně nezávislé výzkumy a autentické názory lidí, říká, že těch, kterým jde o vítězství, je málo. Není to víc než 20 procent. 

Čtěte také

Naopak přes 50 procent ruského obyvatelstva si v celkovém makrosociologickém hledisku přeje, aby válka už hlavně skončila. Aby skončilo zabíjení Ukrajinců, ničení měst země, kde má většina Rusů příbuzné a přátele. A to je obrovská část lidí, která se ale zároveň může s ideologií té války identifikovat a přitom si přát, aby už skončila. To pro ně totiž není protiklad,“ uzavírá Tomáš Glanc. 

Víc si poslechněte v audiozáznamu pořadu Osobnost Plus Barbory Tachecí.

autoři: Barbora Tachecí , lup

Související