S Wernerem Krausem egerlandsky o jeho osudech. Medailonek biochemika Ruperta Timpla
Lidí, kteří hovoří chebským, tedy egerlandským nářečím, není už mnoho. Patří mezi ně pan Werner Kraus z Karlových Varů. Pozvali jsme ho k mikrofonu a povídali s ním o jeho životních osudech. Pochopitelně egerlandsky.
Pan Werner Kraus se narodil devět let po válce v Sokolově. Jeho otec pracoval v dolech, proto mohl i po odsunu v Československu zůstat, stejně jako jeho žena, maminka pana Krause, se kterou se po válce oženil a založil rodinu se třemi dětmi. Zbytek rodiny byl nuceně vysídlen, převážně do sovětské okupační zóny.
Jak se stalo, že pan Kraus, který původně pracoval v automobilovém průmyslu, se nakonec stal hoteliérem, si poslechněte v posledních únorových Sousedech.
Ve výročí týdne si představíme biochemika Ruperta Timpla. Narodil se 4. března 1936 v Bedřichově u Jihlavy. Odtud byla rodina vysídlena do Saska-Anhaltska, kde žili až do roku 1954. Pak Rupert odešel do Vídně studovat chemii.
Ve studiu pokračoval na univerzitách v Mnichově a Štýrském Hradci. V 1966 se vrátil do Mnichova, aby tu zahájil svou vědeckou kariéru na ústavu imunologie.
O tři roky později byl přijat na prestižním Institutu Maxe Plancka pro biochemii v Mnichově, kde působil až do konce života. Zařadil se k předním světovým biochemikům, za jeho nejvýznamnější počin je považováno objevení proteinu lamininu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.