Sedmé nebe s Načevou: O prolínání výtvarných a hudebních světů s kurátorem Otto M. Urbanem
V nejnovějším vydání Sedmého nebe s Načevou si o setkávání výtvarného umění s hudbou a naopak povídala autorka pořadu s kurátorem Otto M. Urbanem.
V pořadu zazněl třeba hlas Davida Bowieho nebo zpěvačky Diamandy Galás. První vystoupení americké avantgardní hudebnice v devadesátých letech v pražské Arše se konalo právě na Urbanův popud. Monika Načeva prý seděla v první řadě: „Byl to opravdu hodně silný zážitek, byla do půl těla nahá a politá krví, nějakou zvířecí,“ vzpomíná Načeva.
„To už je přesah hudby do performance art nebo body art, což je vlastně už od šedesátých let sféra výtvarného umění, pro nás tedy poměrně významná, s ohledem na vídeňské akcionisty a jejich tvorbu, Hermanna Nitsche nebo Güntera Bruse, Schwarzkoglera a dalších,“ vysvětluje kurátor Otto M. Urban. „Tato vizualita, která se ve vystoupení Diamandy Galás objevila, je zcela jistě určitou kontinuitou nějakého zvláštního pokusu používat vlastní tělo jako součást výtvarného vyjádření. A v tom jsem najednou v ní viděl i něco, co je víc než hudba, co má i tuto vizuální rovinu.“
Otto M. Urbana si řada posluchačů spojí především s výstavami V barvách chorobných a Decadence Now. Monika Načeva, která se netají svou láskou k dekadentnímu umění, k oběma obstarala ve spolupráci s kurátorem doprovodný hudební program. „Extenze jednoho uměleckého projevu do dalšího je to, co třeba mě osobně zajímá. Proto jsem vždycky vlastně i hudbu vnímal skrz její výtvarný projev nebo výtvarnou stylizaci a nebo výtvarný kontext,“ dodává Urban.
Setkal se Otto M. Urban osobně s Davidem Bowiem? Uvidíme někdy v Praze obrazy Davida Lynche? Na jakých projektech Urban v současnosti pracuje? Poslechněte si kompletní záznam pořadu.
Nejposlouchanější
-
Radka Denemarková: Cukrář a Venuše. Tragická romance karlovarského cukráře a krásné varietní divy
-
Ingeborg Bachmannová: Dobrý bůh z Manhattanu. Zosobněná síla zla, která zničí každou lásku
-
Viktorín Šulc: Etuda z odvrácené strany. Alois Švehlík a Vladimír Dlouhý na stopě brutálnímu vrahovi
-
Zemřel přední český psychiatr Cyril Höschl. Poslechněte si jeho vzpomínání v Osudech
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.