Simon Rattle diriguje Písně z Gurre Arnolda Schönberga. Symfonický orchestr Bavorského rozhlasu oslavil 75 let existence
V pátek 19. dubna jsme na Vltavě vysílali přímý přenos koncertu ze sálu mnichovské Isarphilharmonie. Rozhlasový orchestr na něm oslavil 75 let od svého založení. Dnes těleso formuje Sir Simon Rattle, pod jehož vedením orchestr provedl monumentální, pozdně romantickou skladbu Písně z Gurre Arnolda Schönberga.
Orchestr vznikl v Mnichově po válce, v roce 1949, kdy jej založil dirigent Eugen Jochum. Za jeho jedenáctiletého působení se těleso vypracovalo na evropskou špičku a jako mnoho rozhlasových orchestrů, i ten bavorský se od počátku výrazně věnoval současné hudbě. Zlatá éra přišla z českým dirigentem Rafaelem Kubelíkem, který stál v čele orchestru 18 let.
Související
-
Arnold Schönberg – Písně z Gurre. Pozdně romantický kolos se vrátil na prkna Státní opery Praha
Koncert řídí Petr Popelka, šéfdirigent SOČRu i norského rozhlasového orchestru KORK. Poslechněte si záznam přímého přenosu z 20. června 2023.
-
Z divného vlasatého kluka dirigentskou hvězdou. Polední koncerty se Simonem Rattlem
Z nahrávek britského dirigenta Simona Rattla vybírá Michaela Vostřelová. Natočeno v roce 2024.
-
Brahms a Berlioz v podání špičkových sólistů
Finská dirigentka Eva Ollikainen uvedla se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu Fantastickou symfonii Hectora Berlioze a Dvojkoncert Johannesa Brahmse.
Nejposlouchanější
-
Jan Weiss: Sen o tisíci patrech. Fantaskní a vizionářské sci-fi ze třicátých let
-
Marcel Proust: Swannova láska. O ničivé síle lásky, žárlivosti a touhy po společenském postavení
-
Gaius Suetonius Tranquillus: Životopisy císařů. Náhled nejen do soukromí římských vládců
-
Karel Čapek: Krakatit. Román o výbušninách a snění, o lidských vášních a bohu
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.