Smrt jako svobodná volba. Román Smrtholka zdramatizovali v A Studiu Rubín

30. září 2021

Tepající dospívání, mrtvé maloměsto a cesta zpátky domů. Takto charakterizuje základní motivy inscenace Smrtholka tvůrčí tým z pražského A Studia Rubín. Stejnojmenný román Lucie Faulerové zdramatizovala Dagmar Fričová. Jak vyplývá už z názvu, nejpodstatnější roli v celém textu hraje motiv smrti, která hrdinku fascinuje a provází.

Inscenace Smrtholka vzniká ve spolupráci se spolkem Kolonie, který se dlouhodobě věnuje společensky angažovaným tématům. Cílem je citlivě a s nadhledem komunikovat téma sebevraždy, a skrze divadelní inscenaci nechat vyznít i emotivní stránky problému, podnítit společenskou debatu a vytvořit platformu sdílených dialogů.

Inscenace Smrtholka

„Nejvíc je ovšem naše inscenace o svobodě: o svobodě rozhodnout se vzít si život, ale právě i o svobodě rozhodnout se žít – překonat naše pocity a uvědomit si, že to, co se mi děje, je jen a jen moje volba, žádný osud či předurčení.“ Popisuje inscenaci režisérka Lucie Ferenzová.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.