Sousedské dílny, 3D tisk, e-knihy nebo půjčování obrazů. I to je dnes Městská knihovna v Praze

Obraz na zkušenou

Věděli jste, že si v Městské knihovně v Praze můžete domů na rok půjčit třeba reprodukci obrazu od Pabla Picassa nebo Clauda Moneta? Nebo malou litografii od Adolfa Borna či originální ilustraci Květy Pacovské a Jiřího Šalamouna? Anebo si v obýváku vystavit díla současných mladých umělců?

Jak to funguje? Kdy poprvé vznikla myšlenka takzvané Artotéky, jak se vyvíjela a kdy byla poprvé založená u nás? Jaké obrazy si uživatelé nejvíc půjčují a v jakém počtu? A které mladé umělce má knihovna ve svém katalogu originálních děl? A co vlastně koncept Artotéky přináší jak umělcům, tak čtenářům?

autor: Šárka Jančíková | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.