Stavební úřad v Kadani přechází na tzv. bypass, který propojuje starý a nový digitalizovaný systém stavebního řízení

13. březen 2025 09:08

Největší audioportál na českém internetu

Úředníci | Foto: Václav Šlauf / MAFRA, Fotobanka Profimedia

Stavební úřad v Kadani přechází na tzv. bypass, který propojuje starý a nový systém stavebního řízení

Necelé tři desítky stavebních úřadů se v únoru připojily k takzvanému technologickému bypassu. V Ústeckém kraji se jako zatím jediný stavební úřad k novince připojil ten v Kadani.

Bypass umožňuje zpracovávat stavební řízení ve starších systémech a následně kopírovat data do nového digitalizovaného systému stavebního řízení. Úředníkům má zjednodušit a urychlit práci. Až do teď totiž museli do digitalizovaného systému vkládat data ručně.

„Došlo k legalitě těch věcí, které se od 1. 7. 2024 dělaly ve VITA nebo na koleni, my jsme nemohli jinak, protože jinak bychom neudělali vůbec nic,“ vysvětluje Milan Pikl, vedoucí Stavebního úřadu v Kadani na Chomutovsku, proč úředníci pracovali až do teď ve starém systému stavebního řízení VITA. 

Na mnoha stavebních úřadech ale stále vkládají úředníci data do digitálního systému ručně. Systém VITA sice využívá většina stavebních úřadů, jsou ale i jiné programy, například VERA, který používají například v nedalekém Jirkově. Technologický bypass, který by automaticky převáděl data pro systém VERA, ještě nefunguje.

Podle mluvčího Ministerstva pro místní rozvoj Petra Waleczka poskytl úřad výrobcům jiných systémů potřebná data pro výrobu bypassu pro jejich programy.

Tak zvaného bypassu, který umožňuje úředníkům zpracovat stavební řízení ve starých systémech s následným převodem do digitalizovaného systému, budou moci stavební úřady využívat do roku 2027. Do té doby chce Ministerstvo pro místní rozvoj odstranit všechny problémy současného digitalizovaného řízení.

autor: Jan Beneš