Studenti na Filipínách nosí čepice proti podvádění, vyrábí je z kartonových ruliček i obalů od vajec

24. říjen 2022

Studenti jedné vysoké školy ve filipínském městě Legazpi byli požádáni, aby nosili speciální pokrývku hlavy, která jim zabrání nahlížet do testů ostatních. Vytvořili si proto pokrývky například z ruliček od utěrek nebo obalů od vajec.

Za nápadem stála vyučující Mary Joy Mandane-Ortiz. Její požadavek byl, aby studenti vytvořili jednoduchý návrh z papíru. Podle serveru BBC chtěla najít zábavný způsob, jak studenty motivovat k poctivosti a čestnosti. Studenti si tak podomácku vytvořili pokrývky z kartonu, krabic od vajec a dalších recyklovaných materiálů. Jiní si pro splnění úkolu nasadili klobouky, helmy nebo halloweenské masky.

Množství jejich výtvorů se stalo populárních i na sociálních sítích a věnovaly se jim také reportáže filipínských médií, píše britský server. Profesorka Mandane-Ortiz uvedla, že díky pomůcce si její studenti v testech vedli lépe než předtím. Přísné podmínky je totiž dle jejích slov motivovaly k usilovnému studiu. Testy dokončili i dříve a nikdo z žáků nebyl přistižen při podvádění.

Spustit audio
  • Divné věci, které si dávají Američané do salátů. Češi zase zeleninu ani ovoce moc nejí

    6. květen 2024
    Saláty, stock, zelenina

    Někteří Američané si do salátu rádi dávají například maršmelouny, sušené hovězí maso nebo párky v rohlíku. Vyplývá to z výzkumu společnosti OnePoll, která vyzpovídala dva tisíce dospělých Američanů. Mezi další netradiční salátové přísady patří podle výzkumné agentury například banán nebo popcorn. Výzkum, o kterém informuje server Good News Network, vznikl při příležitosti Národního měsíce salátů.

    „Když si připravíte dobrý salát, tak to může být dokonalé jídlo, které kombinuje skvělé chutě, textury a barvy,“ říká Jessica Soare ze společnosti, která si průzkum objednala.

    Většina lidí se ale kloní k tradičním přísadám. Se 42 procenty vede sýr, poté rajče, které si do salátu dává 37 procent vyzpovídaných Američanů. Pětici nejoblíbenějších surovin uzavírají slanina (30 procent), krutony (28 procent) a okurka (27 procent).

    Důležitou součástí salátů jsou podle Američanů i nejrůznější dresinky. Z výzkumu vyplývá, že tím nejoblíbenějším je ranch, v Česku známý jako farmářský dresink. Mezi další oblíbené omáčky patří italská a caesar. Účastníci výzkumu se ale shodují na tom, že nejdůležitější surovinou je zelenina.

    „Každý si zaslouží salát, který mu udělá radost,“ komentuje výsledky průzkumu Jessica Soare.

    Podle dat Eurostatu téměř polovina Čechů nejí dostatečné množství ovoce a zeleniny. Doporučenou denní dávku, tedy pět a více porcí ovoce a zeleniny konzumuje necelých osm procent Čechů. 

  • Aligátor, který Američanovi pomáhal s depresemi, zmizel v bažině

    3. květen 2024
    Aligátor

    Američan Joie Henney byl na dovolené ve státě Georgia se svým mazlíčkem aligátorem, když se neznámí únosci zvířete zmocnili a vypustili ho na dvorku soukromého domu. Vyděšení majitelé poté podle britského serveru BBC zavolali odchytovou službu a ta zvíře vypustila do bažiny. Henney se teď snaží aligátora Wallyho vypátrat, i když přiznává, že šance na jeho nalezení jsou mizivé.

    „Bažina je podle odchytávače rozhlehlá a naděje na nalezení Wallyho je malá, možná žádná. Ale tohle je Wally a já a mí přátelé uděláme vše pro to, abychom ho našli,“ napsal Henney na Facebooku.

    Aligátor, kterému muž přezdíval také WallyGator, mu podle jeho slov pomáhal s překonáváním depresí. Byl pro něj proto důležitou emocionální podporou a nepřipouštěl si, že by mu mohl aligátor ublížit. Podle Henneyho toho ani nebyl schopný.

    „Nikdy jsem nepotkal aligátora, který by vás nekousl. Když takhle dovádíte s normálním aligátorem, tak vás kousne. Wally to ale neudělá,“ řekl Henney před časem americké televizi CBS.

    Devítiletý Wally měří asi 182 centimetrů a dokáže zřejmě zacvaknout čelisti silou větší než 13 000 newtonů.

    Není to poprvé, co se Joie Henney dostal se svým mazlíčkem do médií. Loni na sebe upozornil tím, když vzal Wallyho na baseballový zápas ve Philadelphii, kam ho odmítli pořadatelé z bezpečnostních důvodů pustit.

  • Olivia Rodrigo nebo Drake se vrací na TikTok. Sociální síť se dohodla s vydavatelstvím

    3. květen 2024
    Zpěvačka Olivia Rodrigo na festivalu Glastonbury 2022

    Hudba americké zpěvačky Olivie Rodrigo nebo kanadského rappera Drakea se vrátí na TikTok. Dohodlo se na tom hudební vydavatelství Universal Music s představiteli sociální sítě. Vydavatelství předtím stáhlo hudbu svých umělců z TikToku kvůli hudbě produkované umělou inteligencí, která se na sociální síti šíří nebo kvůli sporům o odměňování umělců. Informuje o tom britský server Guardian.

    „TikTok a Universal Music budou společně pracovat na ochraně uměleckých děl před umělou inteligencí a na tom, aby byli umělci odměňováni,“ uvedly společnosti v společném prohlášení.

    Podle nové dohody budou mít umělci spadající pod Universal Music lepší finanční ohodnocení za šíření jejich hudby na TikToku. Dohoda se týká i textařů. Součástí má být podle Guardianu i ochrana před umělou inteligencí.

    Jedním z případů, kdy podle hudebního vydavatelství umělá inteligence upírala právo umělcům na odměnu byla skladba Heart on My Sleeve. Píseň vytvořená umělou inteligencí se na TikToku objevila loni v dubnu a napodobovala hlasy rappera Drakea a zpěváka The Weeknda. Ze streamovacích platforem i TikToku byla poté skladba odstraněna.

    Ve Spojených státech je TikTok pro lidi od 16 do 19 let hlavním kanálem, kde objevují novou hudbu. Sociální síť vede před YouTubem, Spotify a dalšími platformami. Po celém světě má čínská platforma více než miliardu uživatelů.

  • Seznamovací aplikace Bumble umožní mužům, aby převzali iniciativu. Musí o tom ale rozhodnout ženy

    3. květen 2024
    Bumble

    Americká seznamovací aplikace Bumble umožní mužům, aby jako první napsali ženám. Doposud tak mohly činit pouze ženy, aby měly podle aplikace větší kontrolu nad tím, s kým jsou v kontaktu. Právě tímto se Bumble odlišoval od jiných seznamovacích aplikací. Podle amerického serveru CNN k tomu kroku vedení společnosti přistoupilo poté, co začínají být někteří lidé frustrovaní ze seznamovacích aplikací a hledají autentičtější formy seznamování.

    Muži ale budou moci zahájit konverzaci jenom v případě, že to žena povolí. Ženy si tak budou moct nastavit, aby aplikace fungovala jako dosud.

    Představení nového prvku „Opening Moves“, jehož využívání záleží na uživatelích, přichází poté, co vedení společnosti převzala americko-brazilská manažerka Lidiane Jones. Podle šéfky firmy to značí, že se Bumble posouvá dopředu, aniž by ztrácel svoji identitu.

    Podle serveru CNN by to mohlo společnosti Bumble, která vlastní také seznamovací platformy Badoo a Fruitz, pomoci k větším ziskům. Loni firma vykázala ztrátu skoro dva miliony dolarů, to je přes 46 milionů korun. Podle šéfky společnosti ale není důvodem úpravy aplikace klesající zisk: „Nemyslíme si, že by počet lidí, kteří využívají seznamovací aplikace, klesl, ba naopak… ale je tu vyšší laťka,“ uvedla ředitelka společnosti.

  • Výzva motivuje Čechy, aby jezdili do práce na kole. Kromě Prahy jezdí většina autem

    2. květen 2024
    Kolo

    Lidé po celé České republice se mohou zapojit do výzvy „Do práce na kole“. Cílem akce je popularizace udržitelných způsobů dopravy do práce nebo do školy. Až do 31. května mohou lidé porovnávat síly s dalšími účastníky akce při chození do práce pěšky nebo na kole. Akce je pro týmy i jednotlivce a nerozhoduje počet kilometrů, ale pravidelnost. Zájemci můžou své údaje zaznamenávat prostřednictvím webu AutoMat, který akci pořádá.

    „Trvale udržitelné město klade důraz na zdraví svých obyvatel a to, aby se v něm dobře a bezpečně žilo dětem, lidem s omezením a také starším lidem a seniorům. Takové město dává vyvážený prostor všem způsobům dopravy, nejen autům,“ říká hlavní koordinátorka výzvy Dominika Lenthárová.

    Akci pořádá spolek AutoMat už 14. rokem. Kromě propagace udržitelné dopravy chtějí organizátoři poukázat na zlepšení psychické a fyzické kondice. Dalším benefitem je podle pořadatelů také netradiční forma teambuildingu, tedy zlepšení týmové spolupráce. Mnoho účastníků si podle organizátorů vytvoří nové návyky a do práce chodí pěšky nebo jezdí na kole i po skončení akce.

    Podle údajů Českého statistického úřadu z roku 2023 jezdí téměř dva miliony zaměstnaných Čechů do práce automobilem. Městskou hromadnou dopravu využívá při cestách do zaměstnání lehce přes 500 tisíc Čechů. Při cestě do práce využívají MHD častěji než automobil Pražané, ve všech ostatních krajích vede automobil.

  • Dvaceti aerolinkám v EU hrozí postih za greenwashing

    2. květen 2024
    Letadlo

    Evropská komise a úřady na ochranu spotřebitelů jednotlivých unijních zemí zahájily kroky proti dvaceti leteckým společnostem. Důvodem jsou jejich zavádějící tvrzení ohledně ochrany životního prostředí, takzvaný greenwashing. Leteckým firmám zaslala Komise dopisy, ve kterých identifikovala potenciálně zavádějící tvrzení a podniky vyzvala, aby do 30 dnů napravily své praktiky do souladu s unijními předpisy. Komise o tom informovala na svém webu.

    „Chceme-li odpovědné spotřebitele, musíme jim poskytnout přesné informace. Stále více cestujících se stará o svou environmentální stopu a vybírají si výrobky a služby s lepší environmentální výkonností. Zaslouží si přesné a vědecké odpovědi, nikoli vágní nebo nepravdivá tvrzení,“ uvedla místopředsedkyně EK pro hodnoty a transparentnost Věra Jourová.

    Komisi vadí například používání výrazů „zelený“, „udržitelný“ nebo „odpovědný“ v nepodložených případech nebo používání jiných implicitních environmentálních tvrzení.

    Za klamavé praktiky Komise označuje taky používání pojmu „udržitelná letecká paliva“ bez jasného doložení dopadu těchto paliv na životní prostředí. Za další potenciálně problematické tvrzení Komise označuje to, že letecká společnost směřuje k nulovým čistým emisím skleníkových plynů bez jasných a ověřitelných závazků, cílů a nezávislého systému monitorování.

    Evropská komise názvy aerolinek zatím nezveřejnila, protože vyšetřování je teprve v předběžné fázi. V současnosti Komise čeká na odpovědi od aerolinek a poté projedná navrhovaná řešení. Pokud letecké společnosti nepodniknou nezbytné kroky k rozptýlení obav uvedených v dopise, mohou následovat další opatření včetně sankcí.

  • Čína vězní nejvíc spisovatelů na světě, polovinu z nich kvůli příspěvkům na internetu

    2. květen 2024
    Psaní

    Trest vězení si v Číně aktuálně odpykává 107 spisovatelů. Téměř polovinu z nich poslaly soudy za mříže kvůli příspěvkům na internetu. Je to vůbec nejvíc v historii a čínský režim aktuálně vězní nejvíc spisovatelů na světě. O žebříčku Freedom to Write sestavovaném americkou organizací PEN America informoval britský server Guardian.

    V žebříčku jsou i bloggeři nebo lidé, kteří používají sociální sítě jako svoji hlavní platformu pro šíření názorů. Mezi vězněnými je například občanská novinářka Zhang Zhan. Za mříže se dostala v roce 2020 kvůli tomu, že informovala o počátcích šíření koronaviru ve městě Wu-chan.

    Obzvlášť vážná je situace na severozápadě Číny, kde žije početná ujgurská komunita. Ujgurové čelí v Číně dlouhodobé perzekuci ze strany úřadů. Ve vězení je tam například ujgurská básnířka Gulnisa Imin, která si odpykává více než sedmnáctiletý trest vězení za to, že podle úřadů její básně podporují separatismus.

    V posledních letech se situace v Číně podle britského Guardianu zhoršila. Může za to i přijetí Zákona o národní bezpečnosti v Hong Kongu, na základě kterého úřady podle lidskoprávních organizací zasahují proti kritikům režimu.

    Nedemokratické režimy po celém světě vězní kvůli projevení vlastního názoru nejméně 339 spisovatelů. Třetinu z nich poslal za mříže čínský autoritářský režim. Dalšími zeměmi s vysokým počtem vězněných spisovatelů jsou Írán, Rusko, Saúdská Arábie nebo Turecko.

    Čínští spisovatelé překročili stovkovou hranici poprvé, novinářům, kteří nemohou v Číně svobodně pracovat, se to podařilo už v roce 2020, jak informovala francouzská organizace Reportéři bez hranic.

    Podle Reportérů bez hranic je Čína, co se týče svobody tisku, na 179. místě ze 180 zemí. Tamní režim aktuálně zadržuje 109 novinářů nebo mediálních pracovníků.

  • Britská Kolumbie upouští od dekriminalizace drog. Pořádek na ulicích a bezpečnost má přednost

    30. duben 2024
    Britská Kolumbie

    Kanadská provincie Britská Kolumbie náhle přerušila svůj přelomový experiment s dekriminalizací některých omamných látek. Důvodem je rostoucí frustrace veřejnosti v kanadské provincii. O předčasném ukončení projektu píše The Guardian.

    Když provincie v roce 2023 dekriminalizovala (nikoli legalizovala) držení malého množství zakázaných drog, byl tento krok považován za dramatické přehodnocení právního systému. Podle kritiků dlouho sloužil k trestání lidí užívajících drogy a trpících závislostí. Experimentální tříletý zkušební plán se měl týkat držení malých dávek tvrdých drog jako je kokain, heroin, metamfetamin, fentanyl a morfin a měl být monitorován na federální i provinční úrovni.

    Kanadský ministr zdravotnictví tehdy prohlásil, že bude sloužit jako vzor pro ostatní jurisdikce, a ministr zdravotnictví provincie uvedl, že „změní směr“ eskalující opiátové krize v Britské Kolumbii, kterou způsobují nekvalitních pančovaná narkotika.

    Provincie, která dříve získala výjimku z federálního zákona o kontrolovaných drogách a látkách, nyní požádala o její zrušení. Důvodem je hlavně znechucení veřejnosti z otevřeného užívání drog a rostoucí počty úmrtí z předávkování. „Zachování bezpečnosti lidí je naší nejvyšší prioritou,“ řekl premiér Eby. „Soucítíme s lidmi, kteří se potýkají se závislostí, neakceptujeme ale pouliční nepořádek,“ dodal.

    Zatímco osobní držení 2,5 g tvrdé drogy bude povoleno v soukromých prostorách, policie bude moci brzy zabavit ty látky, které lidé budou užívat na veřejných místech. Rozhodnutí provincie ostře kritizovali někteří politici a také skupiny obhájců lidských práv.

  • Archeologové objevili další záhadný římský dvanáctistěn. Nikdo neví, k čemu sloužil

    30. duben 2024
    Archeologie

    V malé vesnici Norton Disney v hrabství Lincolnshire objevili amatérští archeologové velmi vzácný římský dvanáctistěn. Rituální předmět, hrací kostka nebo pouhá ozdoba – nad účelem předmětu si lámou hlavu odborníci i amatérští nadšenci. V Evropě bylo objeveno asi 130 těchto záhadných artefaktů ze slitiny mědi, z toho 33 v Británii. O posledním nálezu informuje CNN.

    „Je to naprostý unikát,“ řekl Richard Parker, tajemník skupiny Norton Disney History and Archaeology Group. Na rozdíl od jiných nálezů je nepoškozený. „Náš dodekaedr je v naprosto báječném stavu. Ti, kdo ho používali, si ho zjevně velmi cenili,“ řekl Parker. „Musel existovat velmi důležitý důvod, aby byl uložen do země právě tímto způsobem.“ Dvanáctistěn z Norton Disney je jedním z největších objevů svého druhu – měří 8 centimetrů na výšku a váží 254 gramů.

    Parker uvedl, že v římské literatuře neexistují žádné popisy dodekaedru a ani na mozaikách nebyl zobrazen. „Dosud objevené dvanáctistěny mají různou velikost. To znamená, že nesloužily k měření,“ vysvětlil. „Protože náš nález není poškozený a nemá žádné známky opotřebení, je nepravděpodobné, že by sloužil jako nástroj,“ dodal. Historici navzdory rozsáhlému výzkumu stále s určitostí nevědí, k čemu záhadné dvanáctistěny sloužily. Skupina archeologů Norton Disney má ale jednu pracovní teorii: „S největší pravděpodobností se jednalo o nějakou formu náboženského nebo rituálního předmětu,“ vysvětluje Parker. „Římané byli velmi pověrčiví a obecně vyžadovali znamení, která jim umožňovala rozhodovat se v každodenním životě,“ dodává.

    Paradoxně na území samotného Říma nebyl dosud nalezen dvanáctistěn ani jediný. V římské literatuře nejsou známy žádné popisy ani kresby těchto dvanáctistěnů. Dodekaedry tak zůstávají mystériem.