Studenti studentům. Premiant si z doučování udělal ještě před osmnáctinami živnost

27. březen 2024

Vždycky se dobře učil a zjistil, že vědomosti dokáže předávat dál. Taky proto už na gymnáziu založil projekt Doučebnice. Tým Michala Brandy umí všechny předměty.

„Minulý rok mě napadlo, že bych mohl mít doučování jako brigádu, kde bych lépe využil své zkušenosti než třeba někde v řetězci rychlého občerstvení. Pracoval jsem v jedné agentuře. Její činnost se mi později přestala líbit, když jsem zjistil, že na lektorech mají marži až třeba 200 procent a lekce jsou tak pro normální lidi poměrně drahé,“ říká.

Lektoři spolužáci

Michal bude maturovat až příští rok. Chodí na osmileté Gymnázium Dašická. „Už na nižším stupni jsem pravidelně doučoval spolužáky před písemkami matematiku, fyziku, chemii a někdy i informatiku. Pídil jsem se po tom, jak se dá založit živnost před 18. rokem života. Zjistil jsem, že to jde, funguje, ale jenom se o tom moc neví. Je to poměrně nové. Prošel jsem si celým procesem, kdy jsem musel jít k soudu, který mi to založení musel povolit. Od září jsme pak postavili tým z lidí od nás z gymnázia. Doučujeme prezenčně v Pardubicích anebo on-line kdekoliv žáky základních a středních škol.“

Jak doučuje své svěřence Michal Branda - sinus, cosinus

Právě on-line doučování šetří čas a peníze. „Je to vlastně jenom na jedno kliknutí. Lektor nemusí nikam dojíždět, vždycky má grafický tablet, přes který píše na virtuální tabuli. Dají se sdílet fotky, dokumenty. Dálkový způsob výuky možná i méně rozptyluje. Lekce většinou trvá 45 minut. Může jich být víc za sebou, můžou trvat i jinou dobu. Bývají pravidelně každý týden v určitém čase. V případě nepravidelných lekcí mi student ráno napíše, že by večer potřeboval doučování.“

Lektory prý nebyl problém sehnat. „Kolem mě je hromada lidí, kteří se víc zajímají o určitý předmět. Mám kamarádku, která se zajímá hodně o češtinu, další o angličtinu. Teď už je těch lidí 7 včetně mě. Třeba o doučování biologie a dějepisu zájem není, proto tyhle předměty momentálně nenabízíme, ale není problém ani takového lektora sehnat. Na základních školách pokrýváme veškeré předměty, na středních gymnaziální, ale nemáme ty praktické anebo speciální předměty různých odborných škol.“

Jednoduše a srozumitelně

Univerzální recept na metodiku doučování Michal nemá. „Všechno jsem se učil na svých spolužácích. Snažím se látku podat trochu víc lidsky, studentskou mluvou, na příkladech, které nám jsou bližší. Myslím si, že mi to mnohdy jde lépe než učitelům. Není tam potřeba taková míra respektu, se studenty si normálně tykáme. Doučuju třeba i lidi ze stejného ročníku. Ohlasy máme zatím všechny pozitivní, a to od studentů i jejich rodičů. Nesetkali jsme se s žádnou negativní zpětnou vazbou.“

Jak doučuje své svěřence Michal Branda - procenta

Protože se blíží přijímací zkoušky na střední školy, připravuje tým Doučebnice právě na ně teď většinu aktuálních studentů. „Naše materiály jsou postavené na stejné logice jako testy Cermatu. Silně doporučujeme, aby si studenti dělali doma ty cermatovské testy, které jsou zadarmo dostupné na internetu. Do příštího roku chceme rozvinout cenově výrazně zvýhodněné skupinové on-line kurzy na přípravu pro přijímačky.“

A co dál? Po maturitě? Co bude s projektem? „Myslím si, že na vysoké škole to pro mě nebude tak lukrativní, ale pro mé spolužáky třeba na medicíně, kteří nebudou mít čas několik hodin denně trávit někde na brigádě, ano. Doučování tak pro ně bude mnohem výhodnější,“ uzavírá Michal Branda.

autor: Jakub Malý
Spustit audio

Související