Studentské protesty v Srbsku jsou apolitické, proto stále drží, myslí si novinářka Fajtová
„Byla jsem v šoku, nečekala jsem, že to hnutí vyvolává takovou podporu veřejnosti. Šli jsme s velkým průvodem, cesty lemovaly stovky lidí. Když jsem se ptala, co cítí, říkali, že velkou naději,“ popisuje novinářka Magdaléna Fajtová setkání s protestujícími i podporující veřejností v srbském Novém Sadu.
V listopadu 2024 přišlo o život 15 lidí při kolapsu střechy nádražní budovy v srbském Novém Sadu v Srbsku. Tahle tragédie odstartovala masivní demonstrace, které začali místní studující.
Už několik měsíců jsou obsazené školy, demonstruje se před vládními budovami, blokují se mosty. Čeho chtějí protestující dosáhnout a jak realistická je změna celého systému?
Magdalénu Fajtovou ohromil vysoce organizovaný systém komunikace a plánování všech protikorupčních protestů. „Překvapila mě míra profesionality. Studenti stavebních fakult si prostudovávají stavební dokumentaci. Studenti IT mají na starosti webové aplikace, které informují o dalších blokádách, právníci spolupracují s advokátskou komorou,“ přibližuje Magdalena spektrum vzdělaných účastníků a účastnic demonstrací.
Tlak na srbskou vládu formuluje několik bodů, jako například zveřejnění dokumentace nekvalitní rekonstrukce zmiňované nádražní budovy, zastavení vyšetřování účastnic a účastníků protestů a navýšení financí vysokému školství. „Nejsou spjati s žádnou politickou stranou. Pro odpůrce protestů není snadné říct, že jsou studenti placeni západem. Není to jak dokázat,“ vysvětluje Fajtová důvod, proč protesty stále neslábnou a co zabraňuje jejich zastavení nebo diskreditaci. „Evidentně se tam něco děje. Je tady možnost, že se na rekonstrukci nádraží podílel někdo blízký vládě nebo prezidentovi. Může to vyvolat velké změny, minimálně v srbské vládě,“ dodává.
Vhled do demonstrací nabízí také výstava v prostoru Tempo v Praze. Díky platformě Petrohradská kolektiv nabízí autorské duo Darjan Hardi a Teodora Ivkov koláž z fotografické dokumentace srbských blokád a protestů.
Poslechněte si Vlnu s novinářkou Magdalénou Fajtovou o studentských protestech v Srbsku.
Související
-
Na festivalu s hrozbou raketového útoku. Bojujeme o přežití, říká pořadatel kyjevského festivalu
Uplynuly tři roky od začátku konfliktu, ve kterém Rusko napadlo suverénní Ukrajinu. Ale ani masivní ruská agrese nemůže zastavit ukrajinské hudebnictvo.
-
Složitá hesla nedávají smysl, tvrdí etický hacker Marek Hrúz. Děsím se, co přinesou deepfake videa
Co dělá etický hacker? Jak můžou firmy, ale i jednotlivci čelit každodenním online hrozbám? Jaká hesla si zvolit a jakou aplikaci si vybrat pro jejich spravování?
-
V evropských státech výrazně vzrostly ceny bytů. Nejvíc zdražilo Srbsko
Společnost Deluxe Holiday Homes, která se zabývá investicemido nemovitostí, analyzovala ceny bytů za metr čtvereční ve většině evropských zemích za posledních 12 měsíců.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka