Studentské protesty v Srbsku jsou apolitické, proto stále drží, myslí si novinářka Fajtová

3. březen 2025

Největší audioportál na českém internetu

Protesty v srbském Novém Sadu | Foto: Magdaléna Fajtová

Jaký mají mladí lidé v Srbsku vztah k Evropské unii? Jaká je historie protestů v Srbsku? Poslechněte si rozhovor

„Byla jsem v šoku, nečekala jsem, že to hnutí vyvolává takovou podporu veřejnosti. Šli jsme s velkým průvodem, cesty lemovaly stovky lidí. Když jsem se ptala, co cítí, říkali, že velkou naději,“ popisuje novinářka Magdaléna Fajtová setkání s protestujícími i podporující veřejností v srbském Novém Sadu.

Novinářka Magdaléna Fajtová

V listopadu 2024 přišlo o život 15 lidí při kolapsu střechy nádražní budovy v srbském Novém Sadu v Srbsku. Tahle tragédie odstartovala masivní demonstrace, které začali místní studující.

Už několik měsíců jsou obsazené školy, demonstruje se před vládními budovami, blokují se mosty. Čeho chtějí protestující dosáhnout a jak realistická je změna celého systému?

Magdalénu Fajtovou ohromil vysoce organizovaný systém komunikace a plánování všech protikorupčních protestů. „Překvapila mě míra profesionality. Studenti stavebních fakult si prostudovávají stavební dokumentaci. Studenti IT mají na starosti webové aplikace, které informují o dalších blokádách, právníci spolupracují s advokátskou komorou,“ přibližuje Magdalena spektrum vzdělaných účastníků a účastnic demonstrací.

Tlak na srbskou vládu formuluje několik bodů, jako například zveřejnění dokumentace nekvalitní rekonstrukce zmiňované nádražní budovy, zastavení vyšetřování účastnic a účastníků protestů a navýšení financí vysokému školství. „Nejsou spjati s žádnou politickou stranou. Pro odpůrce protestů není snadné říct, že jsou studenti placeni západem. Není to jak dokázat,“ vysvětluje Fajtová důvod, proč protesty stále neslábnou a co zabraňuje jejich zastavení nebo diskreditaci. „Evidentně se tam něco děje. Je tady možnost, že se na rekonstrukci nádraží podílel někdo blízký vládě nebo prezidentovi. Může to vyvolat velké změny, minimálně v srbské vládě,“ dodává.

Vhled do demonstrací nabízí také výstava v prostoru Tempo v Praze. Díky platformě Petrohradská kolektiv nabízí autorské duo Darjan Hardi a Teodora Ivkov koláž z fotografické dokumentace srbských blokád a protestů.

Poslechněte si Vlnu s novinářkou Magdalénou Fajtovou o studentských protestech v Srbsku.

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu