Tajemnou paprskovitou růžici objevili pod omítkami stropu restaurátoři na zámku ve Studénce

2. leden 2025

Největší audioportál na českém internetu

Zámek ve Studénce je známý hlavně v souvislosti s Vagonářským muzeem | Foto: Naďa Čvančarová, Český rozhlas

Na zámku ve Studénce natáčela redaktorka Petra Štrymplová

Na zámku ve Studénce na Novojičínsku, kde je sídlo Vagonářského muzea, pracují restaurátoři. Pustili se do renovace obřadní síně, které vracejí po přestavbě z minulých dekád historický vzhled. Zámecká síň, jež je součástí návštěvnické trasy, překvapila jedním objevem.

„Byl to kruh, ve kterém bylo osm nějakých paprsků, ale ty paprsky se střídaly. Jeden byl vlnitý, jeden byl ostrý. Zatím zjišťujeme informace, které by to více popsaly. Každopádně zřejmě to souvisí s obdobím kolem padesátých let 18. století, kdy došlo k barokní úpravě,“ říká vedoucí muzea Bronislav Novosad.

Prvek se podle Bronislava Novosada objevuje například v Bravanticích. Další podrobnosti uslyšíte v záznamu magazínu Křížem krajem.

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.