Tátovi by se to líbilo, měl rád, když se rodina spojovala, říká scenáristka filmu Tichá pošta

1. březen 2025

Největší audioportál na českém internetu

Z filmu Tichá pošta | Foto: Cinemart

„Poodešel na jiný svět, jak říkal. Ale chtěl, abych scénář dokončila,“ vzpomíná jeho dcera Klára Formanová

Film Tichá pošta natočil režisér Ján Sebechlebský podle novely Jiřího Stránského a scénáře Kláry Formanové. Příběh tichého hrdinství party dětí v zimě 1945 slyšel bývalý politický vězeň a spisovatel od svého spoluvězně, a později ho vetknul do literárního tvaru.

Tichá pošta má šanci oslovit dětské i rodičovské publikum, říká Jana Podskalská. Poslechněte si celou recenzi

Stránský ještě začal pracovat na scénáři, ale už mu nestihl dát použitelnou podobu. „Poodešel na jiný svět, jak říkal. Ale chtěl, abych scénář dokončila,“ vzpomíná jeho dcera Klára Formanová. „Týden po pohřbu jsme tak s režisérem Sebechlebským začali psát, a měli jsme hodně intenzivní pocit, že je u toho s námi,“ dodává s tím, že jí psaní pomohlo překonat smutek po tátovi. „Vlastně jsme pracovali s ním,“ říká.

Z filmu Tichá pošta

Tak trochu rodinný podnik – podle přání Jiřího Stránského

Práce na filmu byla pro Formanovou hodně osobní. Nejen, že psala scénář podle knihy svého zesnulého otce, ve snímku hraje taky její dcera Antonie a manžel Petr Forman. S režisérem se přitom zná spoustu let – byli spolužáci na FAMU. „Táta měl rád, když se rodina takhle spojovala. Jsem ráda, že to v Tiché poště takhle má,“ usmívá se. Antonie Formanová měla přitom podle přání jejího dědečka Jiřího Stránského hrát hlavní postavu – dívku jménem Anka. Přípravy se ale protáhly, a Antonie povyrostla. Ve filmu tak hraje jinou postavu.

Z filmu Tichá pošta

Výkony dětských herců v hlavních rolích jsou skvělé. I díky nim snímek Tichá pošta navazuje na zářnou tradici československého filmu pro děti a mládež. Podle Kláry Formanové nebyla tahle návaznost prvoplánová, ale někteří lidé ji viděli už ve scénáři. „Kdyby to diváci takhle chápali, byla by to pro nás čest,“ zdůrazňuje. Vyzdvihuje přitom i práci castingové režisérky Jitky Fleischhansové, které prošlo rukama šest set dětí. Konečný výběr se opravdu povedl.

Z filmu Tichá pošta

Proč se filmy natočené podle knih Jiřího Stránského nehrají?

Snímek Tichá pošta rozšířil řady filmových a televizních děl, jejichž základem jsou literární díla Jiřího Stránského. Tím nejznámějším je seriál Zdivočelá země. Pohříchu se ale zmíněné filmy a seriály v kinech či televizi neobjevují tak často, jak by si zasloužily. „Nevím, proč tomu tak je. Ovšem je to škoda, třeba zrovna Zdivočelá země je dnes aktuální. Mám totiž pocit, že žijeme v poněkud zdivočelé době,“ uvažuje scenáristka snímku Tichá pošta Klára Formanová.

Související

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.