Tma, ticho, samota a pocity cizí přítomnosti. Výzkumnice Jana Nenadalová udělala neobvyklý experiment

5. srpen 2024

Největší audioportál na českém internetu

Jana Nenadalová | Foto: Dominik Čejka, Český rozhlas

Co jsou tzv. pocity přítomnosti? Jak se dají zkoumat? Poslechněte si rozhovor s Janou Nenadalovou

Byli jste někdy sami a najednou jste měli pocit, že tak úplně sami nejste? Přesto, když jste se rozhlédli, nikoho jste neviděli? Jana Nenadalová z laboratoře pro experimentální výzkum náboženství LEVYNA se právě na tyto tzv. pocity přítomnosti zaměřila a podrobila je vědeckému zkoumání. O svém experimentu a jeho výsledcích přišla povyprávět do pořadu Hergot!.

Pocity přítomnosti, které můžou být pozitivní i negativní, mají mnoho různých podob. V odlišných kulturních kontextech třeba duchů. „V naší kultuře se tyto pocity mohou objevovat u horolezců nebo maratónských běžců. Najednou mohou mít pocit, že nejsou sami. Nebo také při truchlení, kdy pozůstalí mají pocit, že zesnulí jsou pořád u nich doma,“ popisuje pestrost těchto pocitů Jana Nenadalová.

„Já jsem se zaměřila na nepříjemné pocity přítomnosti, které jsem zachytila při svých předchozích experimentech, aniž bych se snažila je cíleně navodit,“ přibližuje zrod a konkrétnější předmět svého nového experimentu výzkumnice z laboratoře LEVYNA a dodává: „Účastníky jsem měla půl hodiny ve tmě, v tichu a o samotě.“ Jedním z cílů bylo zjistit, zda takové prostředí pocity přítomnosti vyvolává.

Chcete se dozvědět, jaké byly další cíle tohoto experimentu? Co je to imaginativní sugestibilita a tendence k dennímu snění a jak s pocity přítomnosti tyto vlastnosti souvisejí? A konečně – jaké tento experiment přinesl výsledky? Pusťte si záznam rozhovoru!

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.