Tomáš Džadoň

3. duben 2012

Slovenský umělec a absolvent ateliéru Jiřího Příhody na AVU, Tomáš Džadoň (*1981, Poprad), se ve své práci vypořádává především s dědictvím sídlištní zástavby a reinterpretacemi architektury socialistického Československa.

Slovenský umělec a absolvent ateliéru Jiřího Příhody na AVU, Tomáš Džadoň (1981, Poprad, SK), se ve své práci vypořádává především s dědictvím sídlištní zástavby a reinterpretacemi architektury socialistického Československa.

V poslední době stojí ale také za občanskými iniciativami, jako je Verejný podstavec, která mimo jiné také opakovaně protestovala proti umístění sochy Krále Svatopluka od Jána Kulicha na Bratislavský hrad. Aktivita s názvem Dvadsať rokov od Nežnej neprebehlo zase řešila například problém chybějící Kunsthalle nebo volbu nového ředitele Slovenské Národní galerie.

V letošním roce by se v Košicích měl uskutečnit jeho dlouho zamýšlený projekt – Památník lidové architektury. Na střechu jednoho z košických panelových domů by se měly postavit 3 roubené chalupy. Právě otázkou na realizaci tohoto památníku započal Roman Štětina svůj rozhovor s Tomášem Džadoněm.

Rozhovor doprovází hudba Seba Lay z alba Volando por la vida.

autor: Roman Štětina
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.