Týden očima Petra Schwarze: Nevyžádaný budíček či odveta proti tučňákům

5. duben 2025

Největší audioportál na českém internetu

tučňáci | Foto: Yomex Owo, Unsplash, Licence Unsplash, ©

Týden očima Petra Schwarze: Nevyžádaný budíček či odveta proti tučňákům

Začal letní čas, a americký prezident Trump už uslyšel o Lesothu a rozpoutal celní válku s celým světem včetně tučňáků. Bývalý ruský prezident, současný místopředseda kremelské bezpečnostní rady Medveděv se na sociální síti nechal slyšet, že prý jsou evropští politici nemocní a jejich akutní formu rusofobie podle něho nelze vyléčit jinak než jadernými hlavicemi a balistickými raketami.

A hnutí Stačilo!, pod jehož hlavičkou jsou do podzimních sněmovních voleb čeští komunisté a jejich spřízněnci, zahájilo v Ostravě kampaň. Jeho předseda Sterzig, známý také jako dezinformacím se nevyhýbající bloger Vidlák, při této příležitosti oznámil, že si prý za pár měsíců vezmou tuto zemi zpátky. 

Čtěte také

K tomu ale od současných preferencí Stačilo!, pohybujících se spíše kolem pětiprocentní hranice vstupu do Sněmovny, bude ještě dlouhá cesta. A na tu například nasadilo uskupení Stačilo! do čela jedné ze svých krajských kandidátek ostřílenou matadorku jedněch vyhraných a následně dlouhé řady prohraných voleb Bobošíkovou.   

Dobrá zpráva: Česko se zase jednou stalo evropským lídrem v zavádění průlomové technologické novinky, což se zas tak často nestává - na trati z Kopidlna do Dolního Bousova dnes začíná jako první na starém kontinentu jezdit autonomní vlak na takzvané širé trati. 

Čtěte také

V překladu pro nezasvěcené to znamená, že vlak, který se řídí sám, bez strojvůdce, jezdí na trati, která není uzavřena v nějakých koridorech, mezi ploty a podobně.

Ale není to zas tak jednoduché, jsme přece jen v Česku: aby ten vlak jezdil úplně sám, legislativa neumožňuje, takže v něm strojvůdce přece jen sedí, ale neřídí, jen dohlíží, jestli to vlak dělá správně. 

Zlaté časy musí počkat 

Pozornost celého světa byla ale tenhle týden upřena do Washingtonu. Americký prezident Trump tam vyhlásil dopředu ohlašovanou celní válku celému světu, a za datum svého oznámení si zvolil 2. dubna - kdyby to bylo o den dřív, podezřele by to připomínalo poněkud zvrácený Apríl.

Čtěte také

Dovozní cla na zboží uvalil Trump na 180 států a území bez ladu a skladu, včetně třeba ostrovů, na kterých nežijí lidé, ale pouze tučňáci, či britského území, na kterém není vůbec nic jiného než americká vojenská základna - mimo však záhadně zůstalo Rusko, Bělorusko či Severní Korea, podle Trumpa prý s nimi vzhledem k uvaleným sankcím Američané žádné smysluplné obchody nedělají. 

Přitom se ale při rozdávání cel dostalo třeba na Írán, vůči kterému sankce Washington rovněž uplatňuje, a i s těmi Rusy obchodují Američané pořád více, než třeba s tučňáky. Nejvyšší clo přitom Bílý dům uvalil na zboží z Lesotha, malého království v jižní Africe, které Trump jen před pár týdny označil za zemi, o které nikdy nikdo neslyšel, a která do USA dováží hlavně trička a svetry. 

Trump přitom tvrdil, že uvalená cla jsou odvetou za cla a další obchodní bariéry a jejich výše pro jednotlivé země tomu odpovídá, to ale na první pohled neodpovídalo.

Čtěte také

Nějakou dobu se ekonomové a komentátoři celého světa dohadovali, zda je možné v oněch číslech nalézt nějakou logiku, nebo zda je věrozvěsti zlatých amerických časů losovali z klobouku – posléze ale nějaká chytrá hlava odhalila, a Bílý dům později potvrdil, že jsou založena na poměrném obchodním deficitu Spojených států s danou zemí. Aspoň většinou. 

Takže ta odveta je za to, že ony země dokázaly nabídnout zboží, o které měli Američané zájem, zatímco naopak to neplatilo. Aspoň víme, za co je v Trumpově logice potřeba trestat, v ekonomické rovině je to ale úplný nesmysl. Ceny akcií na Wall Street šly po Trumpově show prudce dolů, propadly se nejvíce od covidu, další den, když Čína ohlásila svá odvetná cla proti clům Trumpovým, zřítily se ještě rychleji. Inu, zlaté časy musí počkat. 

Klidné a nerušené spaní 

Ještě krátce z dopravy - žhavý kandidát na nového německého ministra zahraničí Laschet přišel o řidičák, na padesátce jel stovkou a nepomohla mu výmluva, že prý prchal před pronásledovateli. O řidičák přišel i český ministr zemědělství Výborný, z obce vyjížděl více než devadesátkou. 

Petr Schwarz, komentátor Českého rozhlasu

Ve Vídni způsobil zácpu maďarský kočí fiakru, opilý najel s koňmi na dálnici. A obyvatelé malebného Železného Brodu v krkonošském podhůří zažili nečekaný budíček – změna času způsobila, že automat spustil hlášení obecního rozhlasu o dění ve městě o půlnoci místo odpoledne. Klidné a nerušené spaní přeje posluchačům Českého rozhlasu Plus, sobě i celému světu Petr Schwarz.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

autor: Petr Schwarz

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.