Učil a překládal i v kotelně, předtím a potom vedl katedru. Na ní profesor Macháček působí dodnes

Pochází z prvorepublikové dělnické rodiny. První okupaci, tu německou, zažil Jaroslav Macháček v deseti letech. Tehdy měl v Pavlovičkách německé kamarády.

Jeho snem bylo studium na tlumočnické škole v Ženevě. V roce 1952 absolvoval na obnovené Univerzitě Palackého v Olomouci a rovnou nastoupil na místo asistenta zakladatele katedry, prof. Ivana Poldaufa.

Jeho oborem je anglická filologie. Na střední škole se učil i francouzsky. Při studiu gymnázia docházel na obnovenou univerzitu jako mimořádný posluchač angličtiny a měl taky zájem o jazyky orientu. Když byla orientalistika přesunuta do Prahy, zabýval se španělštinou a italštinou. K jeho zálibám, kterými se realizoval, patřila také hra na housle.

S nástupem normalizace v 70. letech byl odsunut z funkce vedoucího katedry na jiné pozice, nadlouho do kotelny fakultní nemocnice. Odborný přehled si udržoval výukou lékařů a překlady textů, po kterých byla poptávka.

V roce 1989 ho nový rektor Univerzity Palackého, jeho dřívější student Josef Jařab vyzval k návratu na katedru. Po zahraničních stážích a intenzivní přípravě nastoupil zpět na místo vedoucího. Dodnes emeritní profesor Jaroslav Macháček na katedře anglistiky a amerikanistiky předává znalosti a zkušenosti dalším generacím.

autor: Aleš Spurný
Spustit audio