Úsvit swingu. Zrod umění, které pomohlo překonat krizi

18. prosinec 2019

Ve 20. letech minulého století si lidé upřímně mysleli, že blahobyt už bude navždycky a hudba byla plná radosti. S 30. lety ale přišla krize. Co na to hudba? Na tento fakt zareagovala novou sílou! Bylo zde ale i mezidobí, jehož nitky sleduje pořad Úsvit swingu.

Swing 30. let je sice strhující a mnoho lidí ho zná i díky retro vlně, která přišla v novém tisíciletí. Nabízí se ale otázka, jestli tato hudba není ještě zajímavější, než jsme si mysleli, protože současná retro móda kvůli své obchodní podstatě a tlaku na efektivitu poskytuje z opravdového swingu jen nutné minimum. Díky novým technologiím dnes ale dokážeme z prastarých gramofonových desek získat nahrávky tak kvalitní, že mohou člověka opět vtáhnout do hudebních příběhů, které fungovaly jako zprostředkovatelé štěstí v náročných dobách i příjemná hudební revoluce. A nejtěžší byly hlavně první tři roky krize, kdy se swing teprve rodil.

Obrovská popularita Teda Lewise spočívala také v tom, že se vedle swingu nebránil ani dalším oblíbeným žánrům:

JAZZOVÉ POŘADY NA ČRO VLTAVA
09:30 JAZZOFON (Všední dny)
18:00 JAZZOVÝ PODVEČER (Všední dny)
21:00 JAZZ & WORLD LIVE(Čtvrtky)

Vltava na Facebooku

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.