V Rusku se objevuje mínění, že pro doplňování vojska vytěžuje zejména neruské národnosti, říká spisovatel Ryšavý

26. květen 2023

Největší audioportál na českém internetu

Martin Ryšavý, spisovatel a dokumentarista | Foto: Tomáš Vodňanský, Český rozhlas

Poslechněte si celý pořad Osobnost Plus v audiozáznamu. Moderuje Lucie Vopálenská

„Do Jakutska jsem se nedávno vydal proto, že si pořád myslím, že tam ještě jednou něco natočím, i když teď jsem tam přímo nepracoval. Druhý a víc osobní důvod je ten, že tam mám spoustu kamarádů, opravdu blízkých lidí, které jsem si zvykl za posledních 20 let vídat a navštěvovat. A doopravdy jsem se lekl, že by se eventuálně v důsledku válečných událostí mohla spustit nová železná opona,“ říká Martin Ryšavý, spisovatel a dokumentarista.

Čtěte také

Z historie máme zkušenost, že železné opony mohou trvat desítky let, a proto, jak sám Ryšavý uvádí, se jel do Jakutska podívat, kdyby náhodou k něčemu takovému došlo. Směrem do Jakutska ovšem prošel i Moskvou.

„Hlavní město Ruska je bez turistů více šedé a monotónní. V obchodech nevidíte obvyklé zboží, jako je Coca-Cola a všechny tyto symboly západní civilizace, které člověk bere, že tam automaticky patří a ani si jich nikdo nevšímá. Ale najednou, když nejsou, tak to vnímáte. Teď tam stojí třeba nápoje typu Dobrý nebo Náš nebo Lahodný. A všechno, co se jmenuje Dobrý, Náš a Lahodný, tak to znamená, že to je nějaká druhá jakost z ruské nebo čínské výroby,“ zmiňuje Ryšavý.

Do Ruska bez problémů?

Po příjezdu do Ruska došlo k překvapení na obou stranách. Ryšavý, jak sám popisuje, byl překvapený, že neměl problém s vyřízením víza a překročením hranic, a lidé v Rusku byli překvapení z toho, že je u nich v této době cizinec.

Čtěte také

„Velká část té emoce z toho okamžiku setkání byla vyvolaná podle mého názoru tím, že obraz Západu je pro ně už dnes strašně zamlžený, a to i pro lidi, kteří třeba nesledují ruskou propagandu, nevěří putinovým médiím a podobně,“ míní Ryšavý.

Sám také uvádí, že sankce v důsledku ruské agrese na Ukrajinu dopadly především na inteligenci, a to hlavně z důvodu, že lidé pohybující se v oblasti kultury, školství, vědy apod. ztratili své projekty i kontakty.

„Protože se nepohybuji v podnikatelských kruzích, tak nevím, co se děje jinde, a nemám s čím srovnávat. Ale pokud jde o inteligenci, tak tam to je velmi markantní, protože Rusové se naučili za posledních 30 let využívat mezinárodní granty a spolupracovat na různých úrovních se svými kolegy po celém světě. A toto zmizelo ze dne na den a k tomu nyní hůř vidí, co tady děláme, jak se cítíme, co si myslíme a co si o nich říkáme. Předpokládají, že si o nich neříkáme hezké věci a teď se bojí a neví, jak začít konverzaci,“ říká.

Velmi tiše se mluví i o genocidě

Hlavním cílem bylo však pro Ryšavého Jakutsko, které, stejně jako jiné národy v Rusku, bylo stiženo mobilizací.

„Řada reprezentantů těchto národů vyslovuje tiše, ale zřetelně mínění, že Rusko vytěžuje zejména neruské národnosti pro doplňování stavů vojska. A někdy se i tiše mluví o genocidě, ale velmi tiše, protože tyto malé národy nemají velký politický vliv a samozřejmě si nemohou dovolovat v rámci Ruska samostatnou politiku,“ uvádí.

Čtěte také

Menší národnosti v Rusku se tak podle Ryšavého snaží spíše schovat a příliš na sebe neupozorňovat, čehož podle něj dosahují velkými projevy loajality.

„Tyto projevy jsou v Jakutsku až komické, protože něco takového v Moskvě neuvidíte. Jakutsko je tak plné hesel a různých událostí na podporu všemožných schůzí a oslav Putina a války. Je to taková Potěmkinova vesnice. Ti lidé se trochu bojí a zároveň vědí, že toto jsou mimikry, za které se dá schovat. A za těmito plakáty je potom možné si aspoň v omezené míře myslet, co chci,“ dodává.

Poslechněte si celý pořad Osobnost Plus v audiozáznamu. Moderuje Lucie Vopálenská.

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.