Včelaři v zimě zpracovávají včelí vosk, který je produktem metabolismu včely. Říká se, že ho včely potí
Co dělají včelaři v zimě? Včely jsou zazimované, úly mají zajištěné proti vniknutí hlodavců, padajícím větvím a podobně, a tak se mohou včelaři věnovat sebevzdělávání, údržbě zařízení, případně zpracování produktů, mezi které patří včelí vosk.
Včelí vosk je produktem metabolismu včely, říká se, že včely vosk potí. Mají takzvané voskotvorné žlázy, které vosk produkují v podobě bílých šupinek. Ty včely zpracovávají a staví z nich známé šestihranné buňky. Do nich ukládají zásoby i plod. Bez vosku to nejde.
Lidé včelí vosk už kdysi používali a dodnes používají na výrobu svíček. Lze ho využít také na maštění kůže, ošetřování dřeva nebo nábytku. Včelí vosk se využívá také na výrobu mezistěn, které se dávají do rámečků jako předloha ke stavbě.
Včely samozřejmě dobře vědí, jak dílo postavit, ale pokud včelař potřebuje, aby dílo bylo kupříkladu pevnější, použije mezistěnu jako vzor. Někdo včelaří na takzvané volné stavbě, tedy bez mezistěn.
Pokud jde o kvalitu vosku, ta je včelami zaručena. Snížit se může zpracováním u včelaře, například vosku nesvědčí styk s kovem, doporučují se nádoby z nerezu.
Poslechněte si reportáž v našem Hobby magazínu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
![tajuplny_ostrov.jpg tajuplny_ostrov.jpg](https://strednicechy.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/dc6840ce882ec3bac8e628bfab9f5bc9.jpg?itok=MGjKRqj7)
![](https://strednicechy.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/6515d334428e57ce276151baa6fa5313.jpg?itok=m8R2tATO)
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.