Včelí roj váží pět kilogramů, dokáže rychle vystavět nový domov a nanosit zásoby

2. červen 2022

Málo místa v úlu nebo jeho nedostatečné větrání – to můžou být dvě příčiny rojení včel. Tou další je deštivé a chladnější počasí jako letos na jaře. Jeden z rojů se v květnu usídlil i na špendlíku za zahradou Biologického centra Akademie věd v Českých Budějovicích. Našel ho tam včelař Václav Krištůfek.

Pod strom hned ráno umístil úl a do něj dal rámek se včelím plodem. „Ten plod pro včely krásně voní,“ vysvětlil svoje počínání. „Ráno, když jsem tam přistavil úl, během několika vteřin ucítily plod a dobrý příbytek. Postupně se tam začaly přesunovat. Na čele úlu vytvořily takový vějíř, mávaly křídly a oznamovaly těm ostatním, aby začaly do úlu lákat.“

Takto se v průběhu dne dostal dovnitř celý roj. To znamená, že uvnitř je i matka. Ta ze sebe vyzařuje sjednocovací rodinný feromon. Rojení je přirozený proces, jako když mladí lidé opustí domov a založí si svou vlastní rodinu.

„Předností rojů je to, že v sobě mají sílu rychle vystavět nový domov a rychle nanosit zásoby, jinak by včely nepřežily,“ doplňuje Václav Krištůfek. Roje váží v průměru pět kilogramů, můžou být i větší. Někdy se v nich může vyskytnout i několik matek.

Jak se takovému jevu říká, podle čeho si včely vybírají, kde se v roji usadí a další zajímavosti o rojení si poslechněte v magazínu Máme rádi zvířata.

autor: Jitka Cibulová Vokatá | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.