Ve Slovenské národní galerii propukl boj mezi vedením a zaměstnanci. A stovka z nich dala výpověď
Slovenské národní galerii (SNG) hrozí kolaps. Zhruba stovka zaměstnanců podala k 1. dubnu výpověď. Nechtějí se dál podílet na destrukci instituce, ze které obviňují pověřeného ředitele dosazeného ministerstvem kultury. Nové vedení zaměstnancům zas vyčítá neposlušnost, politický aktivismus a tvrdí, že galerie dosud selhávala v naplňování svého poslání a roky údajně ignoruje významné národní autory.
Pokud se projdete po chodbách a výstavách galerie, zdá se, že všechno funguje, jak má. Informovaný návštěvník ale ví, že galerie je vzhůru nohama. V srpnu 2024 ministerstvo kultury pod vedením Martiny Šimkovičové (Slovenská národní strana) v rámci rozsáhlých personálních změn v kulturních institucích zasáhlo i do SNG.
Čtěte také
Odvolalo ředitelku Alexandru Kusou, výpovědi následně dostali i další klíčoví zaměstnanci, někteří další pak odešli sami. Od té doby jsou lidé v galerii „na barikádách“ a titulky vnitřním dění zaplňují slovenské zpravodajství. Po mnohých zvratech víc než třetina zaměstnanců oznámila, že hromadně podává výpověď.
„Víc než stovka zaměstnanců ze Slovenské národní galerie odchází. A není to proto, že v srpnu minulého roku byla odvolaná bývalá ředitelka. Není to ani proto, že místo ní přišel někdo nový. Problém je v tom, že za uplynulých téměř šest měsíců se na postu ředitele SNG vystřídali tři lidé, kterých kompetence, zájmy ani zkušenosti neodpovídají pozici statutára vrcholné sbírkové instituce,“ prohlásila za shromáždění zaměstnanců editorka Klára Hudáková.
Čtěte také
„Problém je v tom, že tito lidé – a zejména aktuálně pověřený ředitel Jaroslav Niňaj – nerozumí základnímu obsahu, poslání a hodnotám národní galerie. Jsou neznalí předpisů, pravidel a zákonů, které ovlivňují její praktický chod, financování, pracovně-právní vztahy či prezentaci doma i v zahraničí a v neposlední řadě uchovávání a prezentování kulturního dědictví,“ dodala Hudáková.
Zaměstnanci tvrdí, že se pokoušeli o dialog s ministerstvem, ale ke zlepšení stavu to nevedlo. Jejich hlavním požadavkem je jmenování nového kompetentního ředitele.
Ministerstvo: Zaměstnanci dělají politiku
Ministerstvo kultury v čele se Šimkovičovou má o kulturní politice jiné představy. A k fungování SNG řadu výhrad. Bývalému vedení vyčítá četná manažerská selhání, kritizuje reprezentaci Slovenska na přehlídkách v zahraničí i způsob využití galerie.
Čtěte také
Generální tajemník služebního úřadu ministerstva kultury Lukáš Machala kritizuje osazenstvo SNG za nerespektování příkazů nadřízených, za nedostatečnou pracovní morálku nebo údajný politický aktivismus. Spor se podle Machaly netýká personálních výměn.
Ministerstvo tak spustilo sérii auditů, které měly zjistit současný stav instituce. Odhalily údajná pochybení v hodnotě několika milionů eur, nedostatky v rekonstrukci nebo konflikty zájmů. Současný ředitel Jaroslav Niňaj si pak stěžoval na nepřátelskou atmosféru v galerii.
Co se děje uvnitř vlajkové lodi slovenské kultury uslyšíte v audiozáznamu pořadu Zaostřeno Ladislava Nováka.
Související
-
Slovenská společnost je nešťastná, i proto se ze vzdoru přiklání k Východu, popisuje aktivistka
Jak problémy ve slovenské justici, médiích i vládě prožívají běžní Slováci? Diskutují sociální antropolog Juraj Buzalka a Karolína Farská z hnutí Za slušné Slovensko.
-
Kulturní války na Slovensku? Jen zástěrka pro ovládnutí institucí, míní konzervativní novinář
Slovenský premiér Robert Fico, který mluví o budování hráze proti progresivismu, podle Jozefa Majchráka jen dovedně využívá štěpících linií a mobilizuje voliče.
-
Fico podle bývalých politiků: Po atentátu ztratil zábrany, teď mu jde hlavně o moc, shodují se
„Má mimořádné vlohy pro politiku, bere to jako své životní poslání, a odvahu jíst do konfliktů, z nich vychází vítězně,“ hodnotí někdejší ministr kultury Marek Maďarič.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.