Věra Jourová: Hodnocení stavu demokracie není soutěž krásy, Evropská komise Česko kritizuje za způsob stíhání korupce

Evropská komise poprvé v historii zhodnotila, jak členské státy EU dodržují principy právního státu. Výhrady směřují hlavně k Maďarsku a Polsku, připomínky má ale EK i k České republice. Hostem Tomáše Pancíře byla Věra Jourová, místopředsedkyně Evropské komise. 

„Nejde o soutěž krásy, není tam žádný žebříček. V každé zemi byly věci, které se daly vytknout,“ říká k hodnocení Evropské komise její místopředsedkyně Věra Jourová. Ta v lednu a v únoru spolupracovala na výběru kritérií pro hodnocení zemí a na výběru používaných zdrojů informací. Do hodnocení jako takového ale sama nezasahovala. 

„Chtěla jsem, aby státy měly možnost se k metodě hodnocení vyjádřit, to proběhlo v únoru, a také aby zprávy dostaly dopředu, než je zveřejníme, aby mohly udělat případné věcné korekce,“ doplňuje. „Cesta, jakou jsme k hodnocení došli, byla společná s členskými státy.“

„Slušný průměr“ pro Česko

Čtěte také

Řadu výtek měla Evropská komise hlavně k Polsku a Maďarsku. „Hodnocení ukázalo na problémy, které s nimi řešíme už delší dobu, nešlo o velké překvapení. Musím dodat, že vůči Polsku a Maďarsku je vedeno řízení podle článku 7, který říká, že pokud v nějaké zemi je systémové ohrožení právního státu, je třeba začít jednat. To probíhá už nějakou dobu.“

Česká republika se podle ní v rámci hodnocení všech zemí nachází „ve slušném průměru“. „Zpráva neukazuje na systémové ohrožení právního státu v Česku v dohledné době,“ shrnuje Věra Jourová. „Zároveň jsou tam ale věci, které vidíme jako riskantní do budoucna.“

Do této oblasti podle zprávy patří například možné riziko reformy státního zastupitelství a následných překotných personálních změn.  „Zpráva varuje, aby nedocházelo ke změnám ze dne na den ve chvíli, kdy státní zástupce přijme rozhodnutí, které by se nelíbilo politické sféře. Jde o obecné varování.“

Zpráva se věnuje i korupčnímu prostředí v Česku. Proč existují obavy, že některé kauzy nejsou dostatečně stíhány? A nemohlo při hodnocení dojít k předpojatosti vůči zemím z bývalého východního bloku? Poslechněte si celý rozhovor s Věrou Jourovou.

autoři: Tomáš Pancíř , als
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.