Větve nejsou plevel. V Moravské Třebové končí kontejnery na bioodpad

25. červenec 2020

V Moravské Třebové končí rozmísťování velkoobjemových kontejnerů na bioodpad. Dvacet velkých nádob nechávala radnice rozmístit každé jaro na různých místech ve městě, letos to bylo naposled. Měly sloužit k ukládání trávy a plevele ze zahrádek.

Důvodem jsou peníze, které musí na tuto služby město vynakládat. Lidé totiž do kontejnerů vyhazují i to, co tam rozhodně nepatří, tedy nejen trávu a plevel, ale i větve ze stromů a další odpad, který nelze zpracovat na kompostárně.

Odstranění kontejnerů se majitelům různých zahrádek nelíbí, nesouhlasí s tím například ani paní Jana. „Máme zahrádku, dávám odpad do těch velkých kontejnerů, a když se odveze, kam se bude dávat? Rozhodně se mi to nelíbí. Jeden malý mám na zahradě, ale ten velký odpad nevím, kam se bude dávat.“

S větvemi na sběrný dvůr

Od podzimu letošního roku budou moct lidé trávu, větve a jiné zbytky ze zahrádek ukládat přímo na sběrném dvoře, nebo na kompostárně, vysvětlil místostarosta Petr Frajvald ze sdružení Srdcem Třebováci.

Čtěte také

„Silnější větve nám prodražují celý systém kompostování, tak jsme se rozhodli kontejnery odstranit a upravíme provozní dobu na sběrném dvoře tak, že do zadní části přistavíme kontejnery, které mohou lidé plnit 24 hodin denně. Plus k tomu ještě otevřeme kompostárnu pro lidi, kde ve středu a v pátek od devíti do dvou hodin odpoledne budou mít možnost dovézt bioodpad přímo na kompostárnu. Na podzim, kdy dochází k ořezům, připravujeme akci, kdy bychom chtěli i drtit ve městě na požádání občanů, kteří by chtěli štěpku využít na svých zahrádkách.“

Tato služba by měla být zatím bezplatná. Tím, že pracovníci technických služeb nebudou muset velkoobjemové kontejnery po městě rozmísťovat a jejich obsah pravidelně vyvážet, město ušetří. „Kdybychom to na sběrovém dvoře nadrtili a vezli v kontejneru, tak převozů bude méně, ale chceme ještě pak hledat náhražku tak, aby občané netrpěli úplně a byli spokojeni.“

Rozmístění velkoobjemových kontejnerů a vyvážení odpadu z nich, stojí město ročně zhruba půl milionu korun.

Spustit audio

Související