Vodicí pes je pracující pes, nerušte ho. Nemluvte na něj, nehlaďte ho a už vůbec ho nekrmte

26. leden 2025 07:00, aktualizováno

Největší audioportál na českém internetu

Prosím nerušit, pracuji, to se píše na cedulce na hřbetě psa | Foto: Jolana Nováková, Nadační fond Mathilda

S Hanou Jasenovcovou, vedoucí výcviku vodicích psů v Nadačním fondu Mathilda, natáčela redaktorka Jolana Nováková

Vodicí pes dokáže svého nevidomého člověka doprovodit tam, kam potřebuje. Vyzná se v ulicích města, rozpozná překážky a nebezpečí, ví, co je potřeba obejít. Je schopen cestovat dopravními prostředky, najít zastávku autobusu či tramvaje, cestovat metrem, jezdit po eskalátorech, najít přechody pro chodce, bezpečně přejít… Svému člověku pomáhá zvládat každodenní provoz.

Kuky našel a označil schody

Co bychom neměli dělat, když nevidomého člověka s vodicím psem potkáme? Odpověď dobře zná Hana Jasenovcová, vedoucí výcviku vodicích psů v Nadačním fondu Mathilda. Výcviku se věnuje už 34 let. „Vodicí pes má náročnou práci a jakákoliv interakce s okolím ho z té práce vyrušuje a komplikuje mu ji. Vyznat se v náročném, a stále náročnějším a náročnějším prostředí není jednoduché. Zrak není nejlepším smyslem psa, přesto se vše potřebné dokáže naučit. A není fér ho z jeho práce vyrušovat.“

Kuky s Hankou při přecházení vozovky

Nehladit, nemluvit na něj a v žádném případě vodicího psa nekrmit, to jsou základní pravidla. Pokud jdeme na procházku se svým psem a potkáme toho vodicího, svého psa držíme na vodítku a člověku s vodicím psem se vyhneme, přejdeme třeba na druhou stranu chodníku. Vodicí pes ví, že si ostatních psů nemá všímat, ale proč ho zbytečně pokoušet.

„V autobusech bývávaly cedulky Nemluvte za jízdy s řidičem. Vodicí pes je něco jako ten řidič. Musí se na cestu soustředit a jakékoliv vyrušení může způsobit zmatek nebo nějakou nehodu, úraz, nepříjemný karambol,“ dodává Hana Jasenovcová.

Hana Jasenovcová se výcviku vodicích psů věnuje už 34 let