Výběr z rozhovorů uplynulých dní: Kudy po Liberci, změny v rodinách, živě z Hrádku, na skok do New Yorku a testování plodnosti

Největší audioportál na českém internetu

Pavel Kudrna | Foto: Jana Myslivečková, Český rozhlas

Výběr z rozhovorů prvního březnového týdne

Výběr toho nejlepšího z rozhovorů prvního březnového týdne roku 2025 připravil Pavel Kudrna.

Rekonstrukce tunelu na hlavním tahu napříč Libercem, oprava mostů přes Košickou ulici u Babylonu a Švermovu ulici. S jakými uzavírkami musí řidiči počítat, kudy vedou objízdné trasy, nakolik se uzavírky dotknou MHD? Na tyto otázky odpovídal v pondělí náměstek libereckého primátora pro technickou správu a informační technologie za hnutí ANO Jiří Šolc.

Nepřijatelnost fyzických trestů, jednodušší rozvody, podpora dohody mezi rodiči nebo změna ve střídavé péči. Nejen to přináší novela rodinného zákoníku, do které jsme nahlédli v úterý hodinu před polednem s advokátkou Petrou Mlejnkovou.

Ve středu jsme vysílali živě z dominanty Varnsdorfu - výletního zámečku s rozhlednou Hrádku. Stavbu s rozhlednou vybudovali varnsdorfští členové místní sekce Horského spolku pro nejsevernější Čechy v roce 1904. Na zrekonstruovaný Hrádek si vyšlápl Pavel Kudrna a povídal si tam s místostarostou Varnsdorfu Jiřím Suchardou z ODS a s někdejší kastelánkou Drahomírou Jupovou.

Na začátku února skupina dvaceti studentů a čtyř pedagogů ze Střední školy hospodářské a lesnické ve Frýdlantu absolvovala vzdělávací pobyt v New Yorku. Ten se uskutečnil i díky projektu Národního plánu obnovy, který se zároveň podílel i na jeho spolufinancování. O své dojmy a zážitky se s námi podělili hodinu před polednem vyučující teoretických předmětů střední školy Lucie Voženílková a Marie Bursová a student Šimon Knap.

Neplodnost v současné době v Česku postihuje každý pátý pár. Na možnosti testování plodnosti i na to, jaká jsou nezbytná vyšetření k léčbě neplodnosti, se ptal Filip Meisel Jany Macenauerové z liberecké Kliniky Gennet.

autoři: Pavel Kudrna , reČRoL

Související