Výjimečný stav v Myanmaru trvá už tři roky

10. březen 2024

Obyvatelé jihoasijské Barmy, oficiální název je Republika Myanmarský svaz, chcete-li Myanmar, už tři roky bojují s vojenskou juntou, která se země zmocnila během převratu.

Čtěte také

Nejdřív byla v únoru 2021 myanmarskou armádou zatčeni premiérka Aun Schan Su Ťij, prezident Win Myin a někteří další politici. Nad zemí převzala kontrolu armáda v čele s generálem Min Aun Hlainem.

Armáda vyhlásila výjimečný stav, který měl trvat rok – je tam ale dodnes. Důvodem převratu byly volby v listopadu 2020, kde většinu křesel získala strana Národní liga pro demokracii premiérky Su Ťij, armáda ale výsledky neuznala.

Jaké ty tři roky byly a co zemi čeká, zjišťoval Jaromír Marek v pořadu Za obzorem.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.