Z budovy základní umělecké školy v Českém Krumlově se hudba ozývá přes 600 let

2. květen 2019

Dlouhou tradici má hudební vzdělávání v Českém Krumlově. Z té samé budovy se hudba v různých podobách ozývá přes 600 let. 

Základní umělecká škola v Českém Krumlově má zvláštní atmosféru. „Naše škola má dlouhou historii, už vlastně od roku 1410 zněla v tomto starém objektu hudba. Učili se tady zpěváčci kostelní,“ říká ředitelka základní umělecké školy Alena Švepešová.

V roce 1780 byla v té samé budově založena hudební škola a s výjimkou druhé světové války se tam pořád učí.

Škola má necelou tisícovku žáků a také čtyři odloučená pracoviště.

ZUŠ open

Koncertů žáků českokrumlovské hudební školy je v měsíci květnu hodně. Také se připojí k celostátnímu happeningu ZUŠ open, který propaguje fenomén českého hudebního školství. Konkrétně v Českém Krumlově to bude 31. května v zámku a prelatuře.

Dechový orchestr

Kromě sólových vystoupení zahraje také dechový orchestr základní umělecké školy na náměstí Svornosti a to pod taktovkou Pavla Havlíka. „Můj orchestr mi dělá radost už dvacet let. A velkou radostí je fakt, že se neustále rozrůstá. Máme kolem padesáti členů, když přijdou i ti starší, je nás pětašedesát.“

Zazní filmová hudba, klasické pochody, ale i hudba Walta Disneyho.

autoři: Zdeněk Zajíček , mik
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.