Za kopcem do expozice. V Pevnosti poznání je díky modelu možné nahlédnout do nitra sopky

4. prosinec 2021

V seriálku Z kopca na kopec šplháme většinou nahoru, abychom tam našli pěkné rozhledy, poutní místo, nějakou památku anebo pěknou přírodu. Tentokrát to bylo jinak. 

Výjimečně nebudeme stoupat do strmého kopce, ani nepojedeme lanovkou nebo autem, ale z hanáckých nížin, kousek od řeky Moravy, jen vyjdeme do prvního poschodí bývalého dělostřeleckého skladu.

Sopek už jsme v našem cyklu pár navštívili. Z rozhledny na vrcholu Velkého roudného jsme si prohlíželi panorama Jeseníků i siluetu Beskyd, byli jsme na Venušině sopce u Bruntálu, vydali jsme se k lávovým proudům u Meziny.

Teď si ve vědeckém muzeu Univerzity Palackého Olomouc – v Pevnosti poznání – prohlédneme řez sopkou a řekneme si něco o typech vulkánů. Autorku modelu Michaelu Haškovou inspirovala právě zmíněná Venušina sopka nad Bruntálem. 

Více si poslechnětě v dalším dílu seriálku Z kopca na kopec.

Model ukazující řez stratovulkánu
autor: Aleš Spurný
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.